Ile zarabia się w robotyce?

Archiwum Pon. 25.09.2023 14:34:05
25
wrz 2023

Robotyka jest jedną z najszybciej rozwijających się interdyscyplinarnych dziedzin. To nauka, która łączy w sobie wiedzę z zakresu informatyki, inżynierii i elektrotechniki. Odgrywa też dużą rolę robotyka m.in. w przemyśle i produkcji, gdzie wciąż brakuje ludzi do pracy. Zatem, ile można zarobić na stanowisku technika robotyka lub inżyniera automatyki i robotyki? Czy warto wiązać zawodową przyszłość z branżą robotyki? Poznaj odpowiedzi.

Zarobki początkujących techników-robotyków

Nie ulega wątpliwości, że praca na stanowisku technika-robotyka może przynieść atrakcyjne wynagrodzenia już na samym początku kariery. Młodsi inżynierowie i technicy zarabiają średnio od 4 000 zł do nawet 9 000 zł brutto miesięcznie w pierwszym roku pracy. Wysokość wynagrodzenia zależy m.in. od wielkości firmy, specyfiki i ilości obowiązków oraz kwalifikacji, jakie posiada dany kandydat.

The:blog – poznaj wszelkie nowinki ze świata nowoczesnych technologii!

Polscy pracodawcy zwykle oferują początkującym robotykom możliwość odbycia stażu lub praktyk. Osoby, które dopiero zdobywają umiejętności praktyczne, zarabiają nie więcej niż 5 000 zł brutto. Poziom wynagrodzenia stopniowo zwiększa się, wraz z każdym kolejnym rokiem współpracy.

Ile zarabiają doświadczeni robotycy?

Atrakcyjne wynagrodzenia otrzymują inżynierowie i technicy z kilku- lub kilkunastoletnią praktyką zawodową. Takie osoby pracują samodzielnie i zwykle ciąży na nich odpowiedzialność za jakość procesów technologicznych czy produkcyjnych. Często zarobki na stanowiskach specjalistycznych, związanych z robotyką i automatyką, wynosi od 5 000 zł do 12 000 zł brutto. Najniższe pensje otrzymują specjaliści, zatrudnieni w niewielkich, lokalnych firmach. Na wysokie pensje mogą zaś liczyć robotycy, pracujący w korporacjach i firmach o zasięgu międzynarodowym.

Wejdź na https://www.pracuj.pl/ i znajdź wymarzony etat jako inżynier robotyki!

Odrębną grupę specjalistów w dziedzinie robotyki stanowią serwisanci i monterzy. Ile zarabiają? Przeciętne wynagrodzenie osób, zatrudnionych do montażu, przeglądów i projektowania różnych systemów, oscyluje pomiędzy kwotą 6 000 zł a 8 000 zł brutto miesięcznie. Wielu pracodawców dodatkowo oferuje różne benefity pozapłacowe, dofinansowania i ubezpieczenia zdrowotne.

Zarobki szkoleniowców branży robotycznej

Niektórzy absolwenci szkół techniczno-informatycznych postanawiają związać swoją karierę z branżą edukacyjną. W całym kraju znaczącą popularność zyskują warsztaty robotyki dla dzieci i młodzieży. Jak przedstawia się kwestia zarobków trenerów robotyki? Firmy, poszukujące instruktorów zajęć, oferują specjalistom (i pasjonatom robotyki) dwa modele współpracy: etat lub pracę dorywczą, rozliczaną godzinowo.

Obecnie stawki godzinowe dla trenerów robotyki są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 40 zł do 80 zł brutto na umowie zlecenie lub umowie o dzieło. Instruktorzy robotyki, zatrudnieni na etacie, otrzymują zaś od 4 000 zł do 5 000 zł brutto miesięcznie. Ostateczna kwota wynagrodzenia zależy m.in. od ilości realizowanych warsztatów, a także od wielkości grup zajęciowych i lokalizacji firmy.

Podsumowanie

Osoby, zainteresowane pracą w działach automatyzacji i robotyki, osiągają wynagrodzenia rzędu 5 000 zł - 9 000 zł brutto miesięcznie. Najmniej zarabiają pracownicy małych firm i start-up`ów. Na wyższe pobory mogą zaś liczyć specjaliści, zatrudnieni w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Firmy, zatrudniające robotyków, oferują też atrakcyjne dodatki i dofinansowania, które również należy uwzględnić, poszukując pracodawcy.

 

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.