Jak korzystać z rankingów kont firmowych i dlaczego warto?

Archiwum Pt. 29.03.2024 11:48:30
29
mar 2024

Niezależnie od tego, czy dopiero wchodzi się na rynek z własną działalnością, czy prowadzi się ją od dawna – warto sprawdzać oferty banków na rachunki firmowe. Placówki nieustannie proponują ciekawe opcje, z których opłaca się korzystać. Jak przeglądać rankingi ROR-ów biznesowych?


Konto firmowe w banku – charakterystyka

Każdy przedsiębiorca powinien uruchomić konto w banku przeznaczone do przechowywania pieniędzy należących do firmy i zarządzania nimi. Przede wszystkim jest to najlepszy sposób na oddzielenie środków biznesowych od prywatnych, co pozwala na kompleksowe prowadzenie księgowości czy niezbędnych analiz finansowych.


Dzięki dysponowaniu rachunkiem firmowym przedsiębiorca może m.in. wykonywać przelewy, przyjmować płatności od klientów, rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS-em, obsługiwać transakcje bankomatowe, a także ubiegać się o pożyczki czy inne świadczenia przeznaczone jedynie dla firm.


Każdy rachunek w banku w dzisiejszych czasach daje dostęp do bankowości internetowej. Przedsiębiorca może śledzić wszelkie wydatki i zarządzać pieniędzmi za pośrednictwem aplikacji na smartfonie. To znacznie usprawnia obrót środkami i pilnowanie historii transakcji.


Poza tym konto firmowe w banku to gwarancja bezpieczeństwa. Przechowywanie pieniędzy na rachunku to najlepsza forma ochrony przed zniszczeniem czy kradzieżą, co może spotkać oszczędności trzymane w gotówce. Dzięki ROR-owi firmowemu pracodawca sprawnie rozliczy się z pracownikami i partnerami biznesowymi.


Konto firmowe w banku to niezbędne narzędzie dla każdej firmy niezależnie od jej wielkości i obrotów finansowych. Pozwala skutecznie zarządzać pieniędzmi, przeprowadzać transakcje, a także korzystać z innych usług bankowych na korzystnych warunkach. Ważne, aby wybrać taką ofertę, która spełni indywidualne potrzeby przedsiębiorcy i wymagania firmy.

Gdzie szukać zestawień rachunków firmowych?

Żeby znaleźć najkorzystniejszą opcję dla swojego biznesu, należy przejrzeć co najmniej jeden ranking kont firmowych. Takie zestawienie znajduje się np. na portalu MamBiznes.pl, który poza tym zawiera jeszcze ogromną bazę wiedzy dla początkujących i doświadczonych przedsiębiorców. Poza tym w zakładce rankingowej znajduje się lista aktualnych propozycji, jakie banki prezentują klientom biznesowym.


Wszystkie dostępne opcje redaktorzy serwisu szeregują w kolejności od najlepszych – biorą pod uwagę najważniejsze aspekty każdej oferty i tym samym ułatwiają zainteresowanym poszukiwania czegoś dla siebie. 


Tuż pod rankingiem widnieje sekcja z najczęściej zadawanymi pytaniami, w której znajdują się odpowiedzi m.in. na następujące zagadnienia:


  • Czy prywatne konto może być kontem firmowym?

  • Czy można założyć konto firmowe przez internet?

  • Ile można mieć kont firmowych?

  • Co jest potrzebne, aby założyć konto firmowe?


Dodatkowo na stronie znajdują się liczne artykuły zawierające informacje na temat prowadzenia firmy, zarządzania finansami czy nawet marketingu. Każdy wyszuka tam coś dla siebie. 


Z informacji na witrynie wynika, że jednym z powodów, dla których warto dysponować odrębnym rachunkiem biznesowym, jest fakt, że w ten sposób nie naraża się konta osobistego na ryzyko kontroli z urzędu skarbowego. To znacznie ułatwia sprawne raportowanie w razie kontaktu z fiskusem.

Instrukcja korzystania z rankingów kont bankowych

W serwisie MamBiznes.pl przy każdej ofercie umieszczonej w rankingu znajdują się najważniejsze parametry danej opcji. Należą do nich:


  • opłata za konto;

  • koszt karty;

  • bonus dla klienta.


To trzy kluczowe kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę. Zazwyczaj opłaty za prowadzenie rachunku czy dysponowanie kartą nie są duże, ale mimo tego najlepiej szukać opcji pozwalających na korzystanie za 0 złotych. Przeważnie do zniesienia kosztów potrzebne jest spełnienie określonych w umowie warunków. Należą do nich np. wydatki w ustalonej sumie każdego miesiąca.


Czasami prowadzenie konta za darmo bywa dostępne przez określony czas np. tylko pierwszy rok, a później trzeba liczyć się z comiesięcznymi opłatami. Zwykle kwoty te nie są zbyt wysokie. Przedsiębiorcy, którzy wykonują sporo przelewów (np. do pracowników czy dostawców), powinni sprawdzić koszty zarówno szybkich, jak i standardowych transakcji.


Na decyzję o wyborze placówki wpływa również wysokość opłat za używanie bankomatów. Przeważnie tylko z maszyn należących do banku korzysta się za darmo, a wszystkie inne wiążą się z dodatkowymi kosztami. Tego typu parametry można sprawdzić w rankingu, gdy kliknie się zielony napis „Szczegóły konta”.


Dodatkowo w zakładce znajdują się informacje o funkcjonalnościach takich jak kantor online. Ważnym aspektem rachunków przeznaczonych dla firm jest opcja skorzystania z księgowości online proponowanej przez banki.


Dzięki temu nie trzeba szukać księgowych na własną rękę, ponieważ pakiety z placówek pozwalają na współpracę z ekspertami w branży. Warto sprawdzić koszty takiej usługi przed podjęciem decyzji o założeniu ROR-u. Poza tym pod uwagę należy wziąć dostępne bonusy, czyli dodatkowe środki, jakie da się pozyskać za dołączenie do grona klientów.


Jeśli któraś z ofert w rankingu wzbudzi zainteresowanie użytkownika, powinien on kliknąć niebieski przycisk z napisem „Sprawdź”. Nastąpi wtedy przekierowanie na oficjalną stronę banku, na której będzie można złożyć wniosek online o uruchomienie ROR-u, a także zapoznać się z wieloma innymi szczegółami i całym regulaminem.

Po co korzystać z rankingów kont firmowych?

Warto korzystać z rankingów kont firmowych, ponieważ pozwalają one na szybkie znalezienie najlepszej oferty dostępnej aktualnie na rynku. Serwisy z zestawieniami to doskonały sposób na oszczędność czasu i załatwienie formalności bez wychodzenia z domu. W kilka chwil można z wygodnej kanapy nie tylko wyszukać opcję dla siebie, ale również złożyć wniosek i rozpocząć korzystanie z ROR-u.


Nie trzeba samodzielnie poszukiwać ofert na stronach internetowych banków ani osobiście odwiedzać placówek. To bardzo komfortowa opcja, która pozwala przedsiębiorcom znaleźć najlepsze dla ich biznesów rozwiązania.