Skręcenie kolana – jakie daje objawy i kiedy udać się do lekarza?

Blok promocyjny Śr. 16.04.2025 17:42:36
16
kwi 2025

Skręcenie kolana to problem, który często dotyka entuzjastów sportów. Kontuzja taka może jednak spotkać każdego z nas, np. w wyniku potknięcia na nierównej drodze czy poślizgnięcia się na mokrej i śliskiej nawierzchni. Uraz zwykle powoduje ostry ból, który nasila się przy próbie poruszania stawem. Podejrzewasz u siebie tego typu kontuzję? Dowiedz się, jakie są pozostałe objawy skręcenia stawu kolanowego. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza ortopedy!

Skręcenie kolana – objawy uszkodzenia stawu

Zastanawiasz się, jakie są objawy skręcenia stawu kolanowego? Do typowych symptomów świadczących o uszkodzeniu więzadła, torebki stawowej, ścięgien oraz mięśni zalicza się m.in.:
- ostry ból,
- opuchliznę,
- obrzęk,
- krwiak,
- trzaski w kolanie,
- niestabilność stawu,
- uczucie „uciekania” kolana.

Przy skręceniu kolana możesz mieć ograniczoną mobilność (ze względu na brak poczucia stabilności kolana). Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Jak postępować przy skręceniu stawu kolanowego?

Jeśli podejrzewasz, że doszło u Ciebie do skręcenia kolana, postaraj się ograniczyć obrzęk. W tym celu możesz zastosować kilka kostek lodu – nie przykładaj ich bezpośrednio do kończyny, aby nie doprowadzić do odmrożeń. Będzie lepiej, jeśli włożysz kostki lodu do woreczka foliowego i owiniesz go np. ręcznikiem. Jeśli doznałeś urazu, pamiętaj, aby nie przeciążać chorej kończyny, gdyż niestety może to doprowadzić do narastania obrzęku stawu.

Pamiętaj, jeśli ból nie minie lub będzie narastał, a obrzęk nie ustąpi mimo zimnego okładu, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza ortopedy lub lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista przeprowadzi niezbędną diagnostykę i zastosuje terapię, dzięki której odzyskasz mobilność.

Diagnostyka skręcenia kolana

Jak wygląda proces diagnostyczny w przypadku skręcenia stawu kolanowego? Najpierw lekarz przeprowadza z Tobą wywiad, a następnie wykonuje wstępne badanie (palpacyjne) i USG kolana. Może też zlecić RTG. Te badania obrazowe często ułatwiają postawienie trafnej diagnozy.

Jak wyleczyć skręcenie kolana?

Jeśli chodzi o leczenie, w przypadku lekkich i umiarkowanych skręceń zwykle wystarczą metody zachowawcze. Specjalista może zalecić Ci np. unieruchomienie kolana w ortezie stabilizującej. W razie dużego dyskomfortu spowodowanego bólem kolana możesz też stosować wskazane leki przeciwbólowe. Aby zapewnić stawowi jak najlepsze warunki do regeneracji, musisz prowadzić oszczędzający tryb życia i zrezygnować z aktywności fizycznej. Dla odciążenia kolana lekarz może zalecić Ci korzystanie z kul ortopedycznych.

Natomiast jeśli uraz jest poważny, często konieczne jest podjęcie operacyjnego leczenia struktur w stawie. Małoinwazyjną metodą zabiegową jest artroskopia stawu kolanowego. Polega ona na wprowadzeniu do wewnątrz stawu kolanowego kamery na światłowodzie, która pozwala lekarzowi dokładnie zdiagnozować stan struktur w kolanie i przeprowadzić niezbędne zabiegi naprawcze.

Kontuzja kolana zwykle wymaga też rehabilitacji – indywidualnie dobrana fizjoterapia wzmocni włókna więzadła i sprawi, że szybciej odzyskasz utraconą sprawność. Oczywiście im bardziej skomplikowane skręcenie, tym zwykle dłużej potrwa rehabilitacja. W zależności od Twoich potrzeb specjalista może wdrożyć laseroterapię, krioterapię, elektroterapię, ćwiczenia izometryczne i pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową. Zadowalające efekty dają również masaże i kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne. Oklejenie kolana specjalnymi bawełnianymi plastrami może złagodzić ból i poprawić Twoje możliwości motoryczne.