Studia podyplomowe z zakresu psychologii – jakie zawody można po nich wykonywać?

Archiwum Pt. 19.04.2024 08:39:45
19
kwi 2024

Studia psychologiczne przez wiele lat były popularnym wyborem wśród maturzystów. Pomimo faktu, iż wiele uczelni ma w swojej ofercie psychologię, a kierunek ten kończyło wiele osób, to wciąż można zaobserwować duże zapotrzebowanie na pracowników zawodów związanych z psychologią. Zobacz, jakie studia podyplomowe są skierowane do osób zainteresowanych tą dyscypliną!


Psychologia jest nauką, która od wielu dekad ciągle zyskuje popularność, jednak w ostatnich latach wzrost zainteresowania tą dziedziną był o wiele bardziej intensywny. Absolwenci kierunków związanych z psychologią są obecnie poszukiwani nie tylko przez branżę zdrowotną i edukacyjną – coraz częściej znajdują też zatrudnienie także w innych sektorach. Jakie perspektywy zawodowe daje ukończenie studiów podyplomowych związanych z tym kierunkiem?

Psychologia biznesu – co oferują takie studia podyplomowe?

Ciekawą propozycją, która pozwala na połączenie zainteresowań związanych z psychologią z korzyściami, jakie daje praca w branży biznesowej, są studia podyplomowe – psychologia biznesu. Ich absolwent może znaleźć zatrudnienie w różnych przedsiębiorstwach. Praca w tym zawodzie związana jest z analizą mechanizmów rządzących gospodarką w ujęciu psychologicznym. Wiedzę z zakresu psychologii wykorzystuje się także w kontaktach biznesowych, mediacjach, a także w reklamie i marketingu.

Praca psychoterapeuty – jakich kwalifikacji wymaga? 

Bardzo popularną ścieżką zawodową wybieraną przez absolwentów psychologii, jest też kariera psychoterapeuty. Jednak taka praca wymaga odpowiednich kwalifikacji. Psychoterapia może być prowadzona przez absolwentów studiów magisterskich, którzy ukończyli dodatkowo szkołę psychoterapii.

Ten zawód jest obecnie bardzo poszukiwany – wakaty na stanowisko psychoterapeuty są dostępne w różnych placówkach związanych z edukacją i ochroną zdrowia. Wiele osób decyduje się także na samodzielne otworzenie gabinetu i świadczenie psychoterapii indywidualnej – również     . Ten zawód jest bardzo wymagający, dlatego osoba, która decyduje się na taką ścieżkę kariery musi być przygotowana na wiele wyzwań. Jednak praca z pacjentami może być też bardzo satysfakcjonująca i daje poczucie sensu.

Jak studia mogą pomóc w rozwoju kariery?

Psychologia sądowa – dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Jednym z częściej wybieranych kierunków studiów podyplomowych w tej dziedzinie, jest psychologia sądowa. Trudno się dziwić – ta dyscyplina nauki wydaje się szczególnie interesująca. Takie studia podyplomowe przygotowują do pracy w charakterze biegłego sądowego, pozwalają także zdobyć umiejętności niezbędne do przeprowadzenia diagnozy psychologicznej, która może być wykorzystywana podczas spraw sądowych.

Psychologia w sporcie – gdzie można znaleźć pracę po takim kierunku?

Umiejętności zdobyte na studiach psychologicznych można także wykorzystywać w pracy ze sportowcami. Psycholog jest częścią ekipy każdej poważnej organizacji sportowej. Jednak ukończenie tego kierunku studiów daje także możliwość pracy z osobami, które nie zajmują się sportem wyczynowym. Psycholog może wspierać osoby ćwiczące na siłowni i motywować do uzyskiwania celów sylwetkowych i sportowych. Obecnie można zauważyć duży popyt na usługi takich doradców.