Łuków

Akatyst w kościele Przemienienia Pańskiego

Kościół Pon. 11.12.2023 17:01:34
11
gru 2023

W kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odśpiewany został hymn ku czci Bogurodzicy – Akatyst. Wykonania hymnu podjęły się wspólnie schola rodzinna i chór parafialnym. W roli dyrygenta wystąpił Sylwester Juszczyński, organista łukowskiej Kolegiaty.

Od wczesnego chrześcijaństwa kult Matki Bożej wyrażał się nie tylko w liturgii, ale i w poezji. Kolebką tej twórczości było przede wszystkim Bizancjum. Natomiast jednym z najwspanialszych zabytków tej twórczości jest hymn ku czci Bogurodzicy Akathistos. Powstał najprawdopodobniej w V-VI wieku. Został przetłumaczony na język łaciński, przyjęty przez Kościół Zachodni i odtąd zaczął wywierać ogromny wpływ na poezje maryjną średniowiecza. Hymn ten jako oficjum wotywne na cześć Bogurodzicy do dziś jest uroczyście celebrowany. Najczęściej śpiewa się go przed ikoną Bogurodzicy.

W piątkowy wieczór, 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie członkowie Ruchu Światło - Życie zainicjowali wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia schola rodzinna wraz z chórem parafialnym poprowadziła uroczyste odśpiewanie Hymnu ku czci Bogurodzicy – Akatystu. W wydarzeniu tym uczestniczyli księża, młodsi i starsi oazowicze oraz parafianie chcący uczcić Matkę Bożą.

Całość rozpoczął i prowadził, a także udzielił specjalnego błogosławieństwa ksiądz Michał Miszkurka, a śpiewem dowodził parafialny organista Sylwester Juszczyński.
informacja, zdjęcia i nagranie: Marcin Tomczak Ruch Światło – Życie Diecezji Siedleckiej
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.