Łuków

Bp Grzegorz Suchodolski: w pokorze proszę, nie zostawiajcie Kościoła! Dożynki Diecezjalne w Woli Gułowskiej

08
wrz 2023

- Jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć: „Boże pobłogosławiłeś i jestem gotowy, aby służyć i dzielić się tym co mam z potrzebującymi” - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas sumy odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. Tradycyjnie, do Woli Gułowskiej w święto Narodzenia NMP przybyli rolnicy z terenu diecezji siedleckiej.

W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, bp Grzegorz Suchodolski, wskazał, że nie możemy się lękać. Wpatrując się w przykład Maryi i św. Józefa, uczymy się zaufania w moc Bożą; tak, aby w miejsce strachu przed jutrem, wschodził pokój.

Przyszłość nie jest łatwa. Wiedzą o tym wszyscy, którzy zbliżają się końca jakiegoś etapu w swoim życiu; ci którzy przeżywają różnego rodzaju kryzysy. Przychodzimy na Eucharystię, w święto Narodzenia NMP, aby na nowo zaufać Bożemu Miłosierdziu.

- To nie wielkie koncerny, nie wielkie i potężne mocarstwa rządzą światem. Nasz świat „leży w dłoni” Najwyższego. Gdyby tak nie było, to dzisiaj byśmy tutaj nie przyszli. I choć lękamy się tych wielkich sił, które zaatakowały Ukrainę, tych wielkich sił, które atakują to młode pokolenie wprowadzając nowoczesne prądy do szkół, przedszkoli, wychowania. Choć się tego wszystkiego boimy, to mówimy: „Ty Boże jesteś moją mocą. Ty jesteś potężniejszy od tego wszystkiego.” - wskazał bp Suchodolski.

Bp Grzegorz Suchodolski przypomniał, że historia naszego kraju pokazuje, że możemy doświadczyć trudnego czasu biedy, przeciwności, ale nasz naród pokazuje, iż możemy to pokonać i przetrwać. Dziś mamy wolny kraj, tworzymy demokratyczne struktury, świętujemy niepodległość. Widzimy jednak zło, które chce nam zabrać naszą polską, narodową, chrześcijańską tożsamość. Upadamy, gubimy się, ale wracamy do Pana Jezusa, bo wiemy, że „bez Boga, ani do proga”.

- Trzeba wrócić do tego, który jest źródłem i naszą siłą, do Jezusa Chrystusa. […] Pan Bóg chce, żeby o losach świata nie decydowali wielcy tego świata, ale ci którzy są cisi, ubodzy i pokorni sercem, posłuszni Jego woli jak Najświętsza Maryja Panna - akcentował biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Bp Grzegorz Suchodolski wskazał, że dziś dostrzegamy rozkwit naszych „małych Ojczyzn”. Przejawem tego jest rozwój Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, zespołów ludowych czy aktywizacja dzieci i młodzieży w lokalnych społecznościach i szkołach.

- Trzeba dbać o nasze małe społeczności, o „nasze Betlejem”, bo to decyduje jacy będziemy. […] Niech kwitnie ta piękna tradycja i ludowa kultura w naszych małych społecznościach, żeby młodzież chciała pozostawać albo wracać i mówić „tu jest Polska, moja wiara i kolebka duchowa. Stąd czerpię moją siłę” - wskazał bp Suchodolski.

W homilii, ksiądz biskup zwrócił się do wiernych ze szczególnym apelem. Uczynił to w kontekście kryzysu wizerunku Kościoła, który przeżywamy od kilku lat. – Tak jak Kościół pomógł przeżyć wierze i kulturze w minionych czasach, tak dzisiaj Kościół potrzebuje Waszej pomocy. Dzisiaj Kościół potrzebuje waszej pomocy, zaangażowania, wiary, miłości, współpracy z tymi, którzy stają na czele naszych wspólnot. […] Pokornie prosimy: „nie zostawcie Kościoła, i nie zostawcie sług Kościoła w tym kryzysie” - apelował bp Suchodolski.

Bp Grzegorz Suchodolski zwrócił się także z prośbą o pomoc dla Katolickiego Radia Podlasie. - To są nasze apele, żeby te dzieła Kościoła, które są naszą chlubą i są piękne; które są z Bożego ducha i rozeznajemy, że mają sens, aby one trwały. […] Musimy pomagać sobie tak po ludzku, być zorganizowanymi w dobrym - apelował biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. POSŁUCHAJ

Tegorocznym współorganizatorem dożynek diecezjalnych była Gmina Górzno oraz parafia św. Jana Chrzciciela w Górznie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, ludzie kultury i członkowie administracji publicznej.

Wcześniej, od godziny 10:00 miał miejsce występ zespołów ludowych Gminy Górzno i prezentacja programu artystycznego. Przed Eucharystią, wystąpił Wójt Gminy Górzno – Waldemar Sabak z konferencją: „Rola kultury i zwyczajów ludowych w pielęgnowaniu wiary i patriotyzmu”. W czasie spotkania w Woli Gułowskiej był także moment prezentacji wieńców dożynkowych.

Po Mszy św. pobłogosławiono korony żniwne, ziarno i nasiona. Odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Całość dożynek zakończyła agapa dla wszystkich uczestników.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.