Łuków

Do łukowskiej Kolegiaty trafiła rzeźba przedstawiająca księdza Brzóskę

21
lis 2023

Do kościoła Przemienienia Pańskiego w Łukowie trafiła rzeźba przedstawiająca księdza Stanisława Brzóskę. Jej autorem jest rzeźbiarz Krzysztof Pycka. Miejsce jest wyjątkowe, bowiem to w łukowskiej Kolegiacie służył przed wybuchem Powstania Styczniowego ksiądz Brzóska.

Jak czytamy w informacji nadesłanej do nas z Muzeum Regionalnego w Łukowie, postać księdza Stanisława Brzóski jest bezpośrednio związana z naszym regionem, jak również z łukowską Kolegiatą. To tu mieszkał i wygłaszał patriotyczne kazania ten ostatni walczący powstaniec. W uroczystym przekazaniu rzeźby na ręce księdza Jerzego Cąkały, proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego, które odbyło się 15 listopada, udział wzięli prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej Grzegorz Kochański, dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie Mariusz Burdach oraz Krzysztof Osak, rzeźbiarz ludowy.

Autorem rzeźby jest Krzysztof Pycka z Adamowa. Powstała ona podczas pleneru zorganizowanego we wrześniu przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej i Muzeum Regionalne w ramach realizacji zadania publicznego dofinansowanego przez powiat łukowski.

Rzeźba przedstawiająca księdza Stanisława Brzóskę, generała Powstania Styczniowego, została umieszczona na drewnianym cokole i ustawiona w przedsionku dawnego klasztoru popijarskiego.informacja i zdjęcia: Muzeum Regionalne w Łukowie
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Beatka Wt. 21.11.2023 07:19:11

Bardzo piękna rzeźba.

Sebastian Śr. 22.11.2023 06:10:47

Ale miejsce wybraliście naprawdę..........