Łuków

Instalacja relikwii błogosławionego Carlo Acutisa w łukowskiej parafii

Kościół Pon. 11.04.2022 11:09:48
11
kwi 2022

W Niedzielę Palmową 10 kwietnia w parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie odbyła się instalacja relikwii błogosławionego Carlo Acutisa, patrona młodzieży i internautów. Instalacji dokonał ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski.

Przygotowania do sprowadzenia i instalacji relikwii błogosławionego Carlo Acutisa w parafii NMP Matki Kościoła rozpoczęły się blisko dwa lata temu. Wówczas to, o tym młodym człowieku, który z Eucharystii uczynił „autostradę do nieba” opowiedział młodzieży ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski. Jak mówi nam dziś ksiądz proboszcz Krzysztof Stepczuk, to wtedy zrodziło się w parafii pragnienie sprowadzenia relikwii patrona młodzieży i internautów do Łukowa. To pragnienie przekuto w czyny. W szerzenie kultu błogosławionego Carlo zaangażował się razem z młodzieżą ksiądz Paweł Pajdosz i udało się sprowadzić relikwie do łukowskiej świątyni. Pomagał w tym ojciec Azariasz Hess, który poprowadził także rekolekcje, przygotowując tym samym całą społeczność parafii na przyjęcie relikwii. Główne uroczystości związane z ich instalacją odbyły się w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia.

„Od relikwii świętego można zarazić się świętością. Przebywanie w ich otoczeniu, to jest takie przenikanie. Przenikanie tego dobra, tego piękna. Tego wszystkiego czym się on charakteryzował i co go doprowadziło do świętości. Chciałby, żeby zaraziła się nią nasza młodzież” - mówi nam ksiądz proboszcz Krzysztof Stepczuk i zaprasza do świątyni. Do przebywania w „polu rażenia” relikwii.

Zaprasza do tego również ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski, który dokonał instalacji relikwii błogosławionego Carlo w kościele NMP Matki Kościoła: „Carlo to jest patron internetu. Był doskonałym programistą, informatykiem, ale nie z tego czerpał swoją świętość, ale z bliskości do Jezusa. I dla młodych, którzy też dużo czasu spędzają w necie i w sieci, ktoś taki, kto prowadzi do tych relacji w rzeczywistym świecie, to jest naprawdę dobry przewodnik”.


Błogosławiony Carlo Acutis jest patronem dzieci i młodzieży, która korzysta z internetu, smartfonów i innych mediów. Carlo, który zmarł w wieku 15 lat na ostrą białaczkę, był kochającym życie i Boga nastolatkiem. Już jako dziecko bardzo interesował się tematami nadprzyrodzonymi i wiarą katolicką, o której dużo mówiła mu pochodząca z Polski babcia. Do pierwszej komunii świętej przystąpił w wieku 7 lat. W gimnazjum praktykował codzienne uczestnictwo w Eucharystii i cotygodniową spowiedź. Eucharystia stała się jego „autostradą do nieba”.

Carlo zmarł 12 października 2006 roku. Został pochowany w Asyżu. 6 kwietnia 2019 roku jego ciało zostało przeniesione do miejscowego kościoła Matki Bożej Większej. Życiowym mottem Carlo były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 roku zatwierdził cud za jego wstawiennictwem, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpiła w bazylice św. Franciszka w Asyżu 10 października 2020 roku.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.