Łuków

Jeleniec: pierwsza rocznica powstania Kręgów Maryjnych

Kościół Pon. 03.01.2022 18:12:59
03
sty 2022

W parafii Świętej Anny w Jeleńcu obchodzono pierwsza rocznicę powstania Kręgów Maryjnych Ruchu Szensztackiego. Rodziny, które na co dzień przyjmują w swoich domach kapliczki z wizerunkiem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej spotkały się w niedzielę 2 stycznia na Mszy Świętej w kościele w Jeleńcu.

Rok temu, 10 stycznia w parafii w Jeleńcu zawiązano Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej. To jedna z inicjatyw Ruchu Szensztackiego. Tego dnia w kościele Świętej Anny w Jeleńcu odbyło się uroczyste zawiązanie Kręgów Maryjnych. Działa ich dziś dwanaście. Jeden krąg tworzy od 10 do 15 rodzin. Rodziny te przyjmują do swoich domów kapliczki z wizerunkiem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. (http://podlasie24.pl//lukow/kosciol/przyjeli-maryje-do-swoich-domow-30c2d.html). Pierwszą rocznicę tego wydarzenia uczczono w niedzielę 2 stycznia.

Rodziny tworzące Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej spotkały się na Mszy Świętej w świątyni w Jeleńcu. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Adam Kulik. Homilię wygłosił ksiądz Krzysztof Piórkowski. W uroczystości brała też udział siostra Katarzyna Antolak, odpowiedzialna za Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej na terenie diecezji siedleckiej i diecezji warszawsko – praskiej oraz Dorota Goławska, koordynator Apostolatu w Okręgu II obejmującym dekanaty łukowski II, adamowski, rycki, garwoliński, łaskarzewski, żelechowski i garwoliński.

Podczas Mszy Świętej rodziny z Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej podarowały na ręce proboszcza stągiew. To naczynie, do którego będą wrzucane dary do Kapitału Łask.

O działalności Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej w parafii w Jeleńcu mówią nam ksiądz proboszcz Adam Kulik, siostra Katarzyna oraz Katarzyna Filip, koordynator parafialny Apostolatu.

POSŁUCHAJ


Szensztat to Ruch Katolicki, którego celem jest wypełnianie Ewangelii Jezusa Chrystusa zgodnie z charyzmatem całego dzieła. To ruch odnowy, miejsce łaski i oryginalna duchowość w Kościele. Jedną z inicjatyw Ruchu Szensztackiego jest Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej, który jest jedną z form Nowej Ewangelizacji.
W diecezji siedleckiej w 2021 roku Kręgi Maryjne powstały w 50 parafiach: 12 w parafii w Jeleńcu, 10 w parafii w Adamowie, 13 w Komarówce Podlaskiej oraz 15 w parafii w Stoczku Łukowskim. W sumie jest ich już 259 w 23 parafiach, w 11 dekanatach. Pod koniec listopada w Centrum Ruchu Szensztackiego w Otwocku odbyło się spotkanie koordynatorów Apostolatu. Dokonano na nim organizacyjnych zmian. Diecezję siedlecką podzielono na trzy okręgi i w jawnym głosowaniu wybrano koordynatorów. W Okręgu I obejmującym dekanat łukowski I i siedlecki koordynatorem została Dorota Sójka. W Okręgu II, w skład którego wchodzą dekanaty: łukowski II, adamowski, rycki, garwoliński, łaskarzewski, żelechowski i garwoliński – Dorota Goławska, w Okręgu III obejmującym dekanaty: radzyński, parczewski, komarowski, włodawski i wisznicki koordynatorem została Renata Bąbol.

Koordynatorzy okręgowi troszczą się i są w kontakcie z koordynatorami parafialnymi i stanowią gremium wspomagające i doradcze siostry Katarzyny Antolak odpowiedzialnej za Apostolat w diecezji oraz ojca Romualda Kszuka, który jest duszpasterzem krajowym Apostolatu w Polsce.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.