Łuków

Koncert muzyki sakralnej w Staninie

17
paź 2023

W niedzielę, 22 października o godzinie 12:00 w kościele p.w. Trójcy Świętej w Staninie odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej. Z muzyką m.in. Bacha, Muffata czy Brahmsa wystąpią Karol Lipiński-Brańka na skrzypcach oraz Szwajcar Giulio Mercati na organach.

Karol Lipiński-Brańka tytuł doktora sztuki otrzymał na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą. Jako solista i kameralista od czasu debiutu w Filharmonii Częstochowskiej wykonuje kilkadziesiąt koncertów rocznie, prezentując muzykę od baroku po prawykonania muzyki współczesnej. Koncertuje w kraju oraz Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Chinach.

Dokonywał licznych nagrań w tym premierowych kompozycji współczesnych, muzyki filmowej oraz utworów pochodzących z archiwum klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Współpracuje z wrocławskimi teatrami jako konsultant muzyczny. Prowadzi klasę skrzypiec w OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, a także jest wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Giulio Mercati jest niezwykle aktywnym i cenionym wykonawcą koncertowym. Jako solista organowy i klawesynowy grał w ponad dwudziestu krajach. Występował w najważniejszych salach koncertowych i katedrach, od Wielkiej Sali Koncertowej Filharmonii w Petersburgu po katedrę św. Patryka w Nowym Jorku. Jest również aktywny jako kameralista w wielu ważnych zespołach, współpracując zwłaszcza z Orkiestrą Szwajcarii Włoskiej (Orchestra della Svizzera italiana), pod batutą słynnych dyrygentów. Wykonuje repertuar wspólnie z orkiestrami, grając kilka koncertów organowych i orkiestrowych – od Haendla po Hindemitha, Poulenca i Barbera – jako solista i wielokrotnie także jako dyrygent. Nagrywał dla RTSI (Swiss Italian Radio), Bottega Discantica, Tactus i Dynamic-Naxos. Jest dyrektorem grupy wokalnej San Bernardo.

Giulio Mercati jest aktywnym kompozytorem, zwłaszcza w dziedzinie muzyki organowej i chóralnej. Jego najnowszym dziełem jest muzyka do spektaklu teatralnego Interrogatorio a Maria Giovanniego Testoriego z Angelą Demattè w reżyserii Andrei Chiodi. Jest dyrektorem artystycznym, a nawet twórcą wielu prestiżowych międzynarodowych festiwali we Włoszech, Szwajcarii i Hiszpanii. Jest profesorem historii muzyki sakralnej na Wydziale Teologicznym w Lugano oraz współzałożycielem i kierownikiem Kursu Muzyki Liturgicznej, organizowanego przez diecezję Lugo (Hiszpania). Od sierpnia 2021 odpowiada za wszystkie wydarzenia muzyczne organizowane przez diecezję Lugo.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.pl.


1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
organista Wt. 17.10.2023 17:27:38

a co to za koncert, pojedźcie do Żelechowa, tam to dopiero mają festiwal