Łuków

Króluj nam Chryste! Diecezjalny Zjazd Akcji Katolickiej

01
lip 2023

W parafii Niepokalanego Serca NMP w Wilczyskach odbył się kolejny, w 28- letniej historii Akcji Katolickiej, Zjazd diecezjalny stowarzyszenia. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski, a po nabożeństwie przedstawiony został nowy asystent diecezjalny AK, którym decyzją biskupa Kazimierza Gurdy został ks. dr Tomasz Kostecki. Zastąpił on na tym stanowisku ks. kan. Wojciecha Hackiewicza.

W Zjeździe uczestniczyli asystenci parafialni Akcji Katolickiej, Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej z prezesem Januszem Leśniakiem i delegacje parafialnych oddziałów AK z Międzyrzeca Podlaskiego, Łukowa, Wisznic, Białej Podlaskiej, Łaskarzewa, Stoczka Łukowskiego, Garwolina, Kotunia, Siedlec oraz Wilczysk. Był też sztandar diecezjalnego ruchu Akcji Katolickiej.

W liście odczytanym przez ks. dr Łukasza Szczeblewskiego, bp Kazimierz Gurda podziękował ks. kan. Wojciechowi Hackiewiczowi za czternaście lat pełnienia funkcji asystenta diecezjalnego AK . „Dziękuję za wszelki wkład w rozwój i działalność stowarzyszenia. W sposób szczególny dziękuję za racę formacyjną, za przeprowadzone rekolekcje i dni skupienia, a także coroczny udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę oraz Diecezjalnej Pielgrzymce Stowarzyszenia do Pratulina...”- napisał m.in. ordynariusz diecezji.

Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski, który w homilii przypomniał historię powstania Akcji Katolickiej i powołania Instytutów AK w poszczególnych diecezjach. - Czy to jest dzieło ludzkie, czy dzieło Boże? Tak, jak Kościół, ma wymiar i ludzki i Boży, a więc potrzeba nam zarówno światła Bożego Ducha, jego mocy, jego błogosławieństwa, jak też potrzeba również inicjatywy, pomysłów i przede wszystkim zaangażowania wszelkimi naszymi ludzkimi siłami, umiejętnościami, zdolnościami i talentami, których Pan Bóg nam nie skąpi. I na taki obraz naszego funkcjonowania, tu w Kościele siedleckim i w poszczególnych wspólnotach parafialnych, które reprezentujecie, Słowo Boże dzisiaj staje się dla nas światłem...- artykułował bp. Grzegorz.

Po nabożeństwie Zarząd Diecezjalny Instytutu AK podziękował ks. kan. Wojciechowi Hackiewiczowi za czternastoletnią posługę jako diecezjalny asystent, natomiast nowemu asystentowi ks. dr Tomaszowi Kosteckiemu wręczono symboliczny statut Akcji Katolickiej. Podziękowania popłynęły również do asystenta parafialnego AK w Wilczyskach ks. Grzegorza Lisieckiego, który od 1 lipca został skierowany do pracy w innej parafii.

Formacja i działanie


Następnym punktem Zjazdu była Agapa w świetlicy w Gózdku i występy artystyczne.

Akcja Katolicka w Wilczyskach działa dopiero od roku. - Akcja Katolicka w diecezji realizuje formację świeckich, ale też poprzez swoje działania włącza się w życie parafii, życie swojego społeczeństwa, czyli formacja i działanie dla świeckich różnego stanu, wieku stanu, także tam jest bardzo szeroko, ale ze ścisłą współpracą kapłanów, ks. proboszcza, ks. biskupa - mówi Janusz Leśniak, prezes Zarządu Diecezjalnego AK w Siedlcach. - Za zgodą ks. proboszcza w październiku ub. roku ogłosiliśmy nabór, przyszły nowe osoby i zorganizowaliśmy wtedy różaniec ulicami Wilczysk. Nadszedł dzień 20 listopada. Tego dnia 11 członków naszej wspólnoty złożyło uroczyste przyrzeczenie w siedleckiej katedrze, tym samym został powołany parafialny oddział AK w Wilczyskach, a ks. Grzegorz Lisiecki został naszym asystentem. Po tych wydarzeniach zajęliśmy się Orszakiem Trzech Króli, który przyciągnął tłumy ludzi. 5 luty to kolejna ważna data dla naszego oddziału, 7 kolejnych członków na ręce ks. proboszcza złożyło przyrzeczenie w naszym kościele...- mówi prezes Wioletta Bańcerek i dodaje, że od tamtej pory zaczęło się działanie.

- Pierwsza sprawa, to się trzeba rozejrzeć, jaki jest grunt, druga rzecz zapytamy siebie, kim jesteśmy i po co jesteśmy. To jest kwestia pewnej tożsamości rozeznania, współdziałania, które dla nas są tak, żeby życie się toczyło dalej... - puentuje ks. dr. Tomasz Kostecki, od 1 lipca diecezjalny asystent AK.

Więcej w relacji dźwiękowej.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.