Łuków

Krzyż Pątniczy bł. ks. Jerzego Popiełuszki w parafii w Wilczyskach

14
cze 2024

Krzyż Pątniczy bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się już w wielu miejscach naszej Ojczyzny. Trzy takie krzyże ustawiono także poza granicami naszego kraju. Przypominają one o męczeństwie tego niezłomnego kapłana. W ostatnim czasie krzyż błogosławionego księdza Jerzego trafił również do parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wilczyskach.

W dniu imienin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, czyli 23 kwietnia, został poświęcony kolejny Krzyż Pątniczy, który delegacja z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wilczyskach po uroczystej Eucharystii przywiozła do parafii. Krzyż Pątniczy składa się z trzech elementów – dużego dębowego krzyża o długości 4 m, przytwierdzonego na nim krzyża bukowego o wysokości 180 cm. Na tym ostatnim znajduje się krzyżyk 12 cm (tyle, ile w kapłaństwie przeżył ks. Jerzy). Drzewo, z którego zrobiony jest najmniejszy krzyż, pochodzi z desek katafalku, na którym stała trumna bł. Jerzego podczas pogrzebu w dniu 3 listopada 1984 r. Na pionowym ramieniu krzyża umieszczone jest zawołanie ks. Jerzego: „Zło dobrem zwyciężaj”.



Uroczystości związane z przybyciem Krzyża Pątniczego do parafii w Wilczyskach odbyły się 8 czerwca. Tego dnia z cmentarza parafialnego wyruszyła procesja, w której krzyż nieśli m.in. delegacja, która odebrała krzyż z Żoliborza, młodzież KSM, ministranci i parafianie. Podczas procesji odmawiany był różaniec. Po nim odbyła się Eucharystia koncelebrowana przez ks. Edmunda Szarka z Kapituły Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Bogumiła Lempkowskiego z Rady Programowej Fundacji Dobro i ks. Krzysztofa Uścińskiego, proboszcza parafii, który w tym dniu obchodził jubileusz 37-lecia święceń kapłańskich. Na Mszy Świętej obecny był m.in. Grzegorz Dziak z Komitetu Pamięci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Bł. Ks. Jerzy mówił „Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa”.

Dziś Krzyż Pątniczy ustawiony jest w świątyni przy ołtarzu, a w październiku do parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wilczyskach trafią relikwie bł. ks. Jerzego.



Informacja i zdjęcia: parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wilczyskach.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.