Łuków

Łuków: kwesta podczas odpustu

17
sie 2021

W najbliższą niedzielę, 22 sierpnia odbędą się w Łukowie uroczystości odpustowe na cmentarzu parafialnym Świętego Rocha. Tego dnia odbędzie się również kwesta na renowację nagrobka Bronisława Chącińskiego, patrona Szkoły Podstawowej nr 4, społecznika, lekarza i Honorowego Obywatela Miasta.

Bronisław Chąciński (1868-1922) był lekarzem, samorządowcem, ordynatorem szpitala i osobą mocno angażującą się w życie Łukowa. Pełnił szereg funkcji w organizacjach społecznych, często finansując je z domowego budżetu. Zmarł nagle 13 czerwca 1922 r. na oczach mieszkańców miasta, gdy wygłaszał przemówienie podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy na fasadzie kolegiaty Przemienienia Pańskiego. Zostawił spuściznę, która w świadomości mieszkańców Łukowa trwa do dziś.

Kwestę organizuje Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa, które chce w ten sposób włączyć się w akcję zbiórki funduszy, którą już od dłuższego czasu prowadzi społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie, której patronem jest właśnie Bronisław Chąciński. Zbiórka pieniędzy odbędzie się w niedzielę 22 sierpnia w godzinach od 8.00 – 14.00. Udział w kweście zapowiedzieli już burmistrz Piotr Płudowski, który objął honorowy patronat nad przedsięwzięciem, a także zastępca burmistrza Mateusz Popławski. Środki zebrane w tym dniu zostaną przekazane przedstawicielom Szkoły Podstawowej nr 4.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.