Łuków

Łuków: młodzi biorą odpowiedzialność za Kościół

Kościół Pon. 18.10.2021 08:36:27
18
paź 2021

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbyło się I Diecezjalne Forum Młodych. Spotkali się na nim przedstawiciele całej diecezji siedleckiej. Rozmawiano o roli młodych w Kościele oraz o tym, że są oni teraźniejszością Kościoła.

I Diecezjalne Forum Młodych odbyło się 16 października, w wigilię rozpoczynającego się w diecezji siedleckiej XVI Synodu Biskupów. Do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przyjechali liderzy i animatorzy duszpasterstwa młodzieży z całej diecezji siedleckiej. Forum Młodych, jak mówi nam diecezjalny duszpasterz młodzieży ksiądz Radosław Piotrowski, to inicjatywa Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Liczy on na to, że będzie to cykliczne spotkanie, odbywające się raz w roku.

W I Forum Młodych udział wzięło ponad 220 osób. Najważniejszym momentem spotkania była Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Grzegorza Suchodolskiego. „Duch Święty przynagla nas do tego, żeby zadbać o Kościół ludzi młodych. I jako pasterze robimy platformę spotkania dla delegatów, reprezentantów poszczególnych parafii naszej diecezji. I ufamy, że z tymi właśnie młodymi, którzy czują w sobie też potrzebę bycia Kościołem, uda nam się dotrzeć także do ich kolegów i koleżanek, którzy nie tylko przez pandemię, ale i przez ten dzisiejszy zlaicyzowany świat, nie chcą iść razem z Kościołem, a są przecież ochrzczeni, często bierzmowani. Dlatego ufamy, że to pierwsze spotkanie będzie tylko początkiem pewnego procesu i drogi, którą razem z młodymi w naszym Kościele siedleckim wykonamy” - mówił nam biskup Grzegorz Suchodolski.
Po wspólnej modlitwie młodzież spotkała się w I LO im. T. Kościuszki. Ksiądz Kamil Duszek wygłosił do nich konferencję, podczas której przekonywał do tego, aby młodzi ludzie nie skupiali się tylko na tym, czego oczekują od Kościoła, ale aby wzięli za niego odpowiedzialność. Były też świadectwa i praca w grupach, podczas której młodzi dzielili się swoimi doświadczeniami pracy w Kościele oraz pomysłami na to, jak mogą wziąć odpowiedzialność za Kościół.

I Diecezjalne Forum Młodych zakończyło się wyborem sześciu przedstawicieli do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Wśród wybranych znaleźć się Joanna Wyrzykowska, Angelika Szczygieł, Franciszek Trokowicz, Szymon Dębowski, Krzysztof Dadas i Mateusz Koślacz. W Radzie zasiadać też będą przedstawiciele Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży: ksiądz Krystian Bajkowski i ksiądz Rafał Przeździak. Do pracy w Diecezjalnej Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży zaproszone też zostaną trzy osoby reprezentujące KSM, Oazę i Służbę Liturgiczną Ołtarza oraz siostra zakonna i małżeństwo. „Członkowie Rady będą takim bezpośrednim czynnikiem pomocniczym dla księdza biskupa, a także dla mnie, w posługiwaniu młodym” - mówił nam ksiądz Radosław Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.