Łuków

Łuków: Obchody 79. rocznicy Bitwy pod Gręzówką

21
lip 2023

20 lipca 1944 r. w lesie Kryńszczak k. Łukowa rozegrana została akcja partyzancka, powszechnie znana jako Bitwa pod Gręzówką. 79 lat temu w potyczce z niemieckimi wojskami, wycofującymi się z frontu, poległo 25. żołnierzy Armii Krajowej z Jaty. W najbliższą niedzielę, 23 lipca w Łukowie odbędą się obchody rocznicy tego wydarzenia.

Do upamiętnienia tamtych wydarzeń zapraszają Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i parafia św. Brata Alberta w Łukowie. O godzinie 10.30 w parafii będzie sprawowana Msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej poległych pod Gręzówką, podczas wykonywania zadań bojowych w ramach akcji „Burza”.

Następnie na cmentarzu św. Rocha nastąpi złożenie kwiatów i zapalnie zniczy na płycie grobowca – pomnika żołnierzy AK. Kolejny punkt programu obchodów to złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w lesie Kryńszczak przed pomnikiem 25. żołnierzy AK poległych 20 lipca 1944 roku.

20 lipca 1944r. w lesie Kryńszczak, na trasie Łuków - Siedlce (DK 63), miała miejsce partyzancka akcja. Wydzielony oddział, w sile 64. żołnierzy Armii Krajowej (AK), z obozu partyzanckiego w Jacie, podczas wykonywania zadań bojowych w ramach akcji “Burza”, przeprowadził atak na wycofujące się z frontu wojska niemieckie. Na polu bitwy poległo 25. bardzo młodych żołnierzy AK, w tym sanitariuszka Jadwiga Szulc - Holnicka ps. "Wisia". W łukowskiej świątyni parafii Św. Brata Alberta (wcześniej w kaplicy), od lipca 1999 r. znajduje się tablica memoratywna upamiętniająca 25-ciu poległych w Bitwie pod Gręzówką. Tablica ta, pierwotnie umieszczona 9 września 1984 r., na pomniku w lesie Kryńszczak, została skradziona w nocy z 20 na 21 kwietnia 1994 r.. Sprawców ktoś prawdopodobnie spłoszył, gdyż tablicę ważącą 70 kg porzucili w lesie, nieopodal pomnika. Wydarzenia te skłoniły fundatorów tablicy do przeniesienia jej w bezpieczne miejsce, zaś na pomniku została zamontowana replika.

Od lat rocznica Bitwy pod Gręzówką jest upamiętniana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków (ŚZŻAK) coroczną Mszą św. w parafii św. Brata Alberta w Łukowie. Tak będzie też i w najbliższą niedzielę, 23 lipca. O godz. 10.30 Eucharystia będzie sprawowana w intencji poległych żołnierzy AK. W br. dzięki porozumieniu zawartemu przez ŚZŻAK Łuków i proboszcza łukowskiej parafii - ks. Leszka Przybyłowicza, na ścianie kościoła umiejscowione zostały: replika sztandaru bojowego oddziału partyzanckiego I batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty oraz urna z ziemią z pola Bitwy pod Gręzówką.
Fot. © Parafia Świętego Brata Alberta Łuków i ŚZŻAK Łuków
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.