Łuków

Poświęcenie nowych organów w Gręzówce

Kościół Śr. 16.06.2021 09:14:53
16
cze 2021

20 czerwca parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Gręzówce przeżywać będzie uroczystość poświęcenia nowych organów. Dokona tego bp Kazimierz Gurda podczas Eucharystii o godz. 12.00. Pierwszy koncert na nowym instrumencie wykona, pochodzący z Łukowa, organista Mateusz Rzewuski.

W Gręzówce przez ponad 40 lat do liturgii był wykorzystywany stary instrument, sprowadzony w 1974 r. z łukowskiej parafii Przemienienia Pańskiego przez ówczesnego proboszcza ks. Wiktora Sopyłę. Wiosną 2016 r. zapadła decyzja o rozbiórce starych organów i budowie nowych. Koszt trwającej cztery lata budowy wzięli w całości na swoje barki parafianie. Nowe organy mechaniczne mają 12 głosów, dwa manuały oraz pedał. Mogą być wykorzystywane do gry liturgicznej, ale też do koncertowania. Zaprojektował je i wykonał absolwent KUL Adam Pachołek, organmistrz z Dachnowa k. Lubaczowa. Budowę nadzorował organoznawca ks. dr Jarosław Kisieliński. Komisyjny odbiór nowych organów nastąpił 12 lutego br.

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej, którą reprezentował ks. J. Kisieliński, oceniła bardzo wysoko fachowość, dokładność i rzetelność budowy wszystkich elementów instrumentu. Jednocześnie komisja wyraziła podziękowanie proboszczowi parafii w Gręzówce ks. Adamowi Krasuskiemu i całej wspólnocie parafialnej za realizację tego dzieła.

W najbliższą niedzielę instrument zostanie pobłogosławiony podczas uroczystej Mszy świętej, której będzie przewodniczył Biskup Kazimierz Gurda. Po Eucharystii odbędzie się koncert organowy. Za instrumentem usiądzie utalentowany i wybitny organista dr Mateusz Rzewuski.



Rzewuski jest jednym z najaktywniejszych, koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce - studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux’a otrzymując dyplom „Concertiste” oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji.



Uroczystość oraz koncert będą transmitowane na żywo przez diecezjalną telewizję internetową FARO.TV na kanale You Tube.

ks. Paweł Broński

DW

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.