Łuków

Spotkanie organistów i koncert chóru z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

20
sty 2024

W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbyło się świąteczne spotkanie Muzyków Kościelnych. Uświetnił je występ chóru pod dyrekcją maestro doktora Jana Rzewuskiego.

W sobotę, 20 stycznia w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, z inicjatywy księdza doktora Piotra Radzikowskiego, przewodniczącego Komisji Muzyków Kościelnych Diecezji Siedleckiej, odbyło się spotkanie organistów. Było to świąteczne spotkanie, podczas którego był czas na wspólną modlitwę, dzielenie się opłatkiem oraz rozmowy i wymianę doświadczeń. Agapę poprzedził występ chóru parafii Podwyższenia Krzyża Świętego pod dyrekcją doktora Jana Rzewuskiego. Chór, któremu akompaniował Mateusz Rzewuski, wykonał dziesięć kolęd.

Chór Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie powstał w 1922 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. kan. Kazimierza Kwiatkowskiego i miejscowego organisty Edmunda Prejznera. Był to zespół czterogłosowy, mieszany. W 1929 r. liczył 38 osób: dziewięć sopranów, jedenaście altów, siedem tenorów i jedenaście basów. Chór śpiewał w niedziele i święta podczas Mszy św. Repertuar chóru stanowiły Msze w języku polskim, Msze łacińskie - czterogłosowe, a także pieśni na poszczególne okresy roku liturgicznego. Chór nie miał własnego dyrygenta, funkcję tę pełnili organiści: Edmund Prejzner, Stanisław Szabelski, Bronisław Turski, Tadeusz Teleszko. Każdy z nich starał się powiększać skład zespołu i wprowadzać nowy repertuar.

Współczesny chór „Ave Crux” powstał w 2006 r. z inicjatywy organisty Jana Rzewuskiego, jako kontynuacja poprzedniego chóru wielogłosowego. Zespół liczy 30 osób w trzech głosach mieszanych: sopran, alt i baryton. Wykonuje muzykę religijną jedno- i wielogłosową oraz chorał gregoriański podczas niedzielnej Eucharystii i nabożeństw parafialnych. Uczestniczy w przeglądach pieśni religijnych organizowanych w sąsiednich parafiach, np. w Ulanie, Zarzeczu i św. Brata Alberta w Łukowie. W 2018 r. zainicjował Przegląd Pieśni Pasyjnych w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie. W celu podniesienia jakości śpiewu i rozwoju duchowego chórzystów organizowane są dni skupienia i warsztaty wokalne dla wykonawców np. w Opolu Nowym k. Siedlec, Leśnej Podlaskiej i Łukowie.

Wydarzenie odbył się pod patronatem Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.