Biała Podlaska

Święto „Żołnierzy Wyklętych” w Rakowiskach

29
lut 2024

W niedzielę, 3 marca w kaplicy, a następnie na terenie przykościelnym w Rakowiskach odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Początek o godz. 11:00.

W programie przewidziano uroczystą Mszę świętą w intencji Ojczyzny, a po niej piknik patriotyczno-religijny, podczas którego wystąpi Gabrysia z repertuarem pieśni patriotycznych. Oprócz tego zaplanowano poczęstunek.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe, obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto jest obchodzone w Polsce od 2011 roku. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Na uroczystości zaprasza ks. Wojciech Majewski, proboszcz parafii pw. św. o. Pio w Rakowiskach.Ks. Paweł Broński
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
skarbówka Śr. 06.03.2024 10:49:05

Oczywiście ze tak było. Nawet jeden kandydat który nigdy nie uczestniczył w takich uroczystościach przybył, żeby narobić sobie zdjęć i wstawić na Facebooka. Żałosne aby takie święta wykorzystywać dla celów politycznych . Wstyd Panie G

wwwwww Pt. 01.03.2024 07:16:14

święto świętem a przy okazji przedwyborcza agitacja na wójta, każda okazja do wykorzystania, czyż nie ?