Łuków

Tato, odpoczywaj w pokoju

Kościół Sob. 30.12.2023 18:45:18
30
gru 2023

„Mamo dziękujemy za cierpliwe trwanie i towarzyszenie naszemu tacie. Za codzienną opiekę i modlitwy wyszeptane razem z nim, aż po tę ostatnią, przy której tata usnął na wieki w Panu. Mamo, dziękujemy. Tato, odpoczywaj w pokoju” – tymi słowami biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Grzegorz Suchodolski, pożegnał swojego tatę, Hieronima. To pożegnanie odbyło się w sobotę, 30 grudnia.

Rodzina, przyjaciele i znajomi pożegnali w sobotę, 30 grudnia śp. Hieronima Suchodolskiego. Był on osobą znaną i cenioną w Łukowie. Przez lata prowadził razem z małżonką sklep z dewocjonaliami przy ul. Chopina. Syn śp. Hieronima to biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej ksiądz Grzegorz Suchodolski. Dlatego też na uroczystościach pogrzebowych, które odbywały się w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie, licznie zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa i świeccy wierni. Przyjechali, tak po prostu, na pogrzeb taty ich przyjaciela, współpracownika, kolegi z roku, biskupa.

Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik. We wspólnej modlitwie uczestniczyli również ksiądz biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz pochodzący z Łukowa biskup senior Henryk Tomasik. Obecni też byli biskupi z diecezji radomskiej, kaliskiej, łowickiej, gnieźnieńskiej, lubelskiej i drohiczyńskiej. Homilię wygłosił ksiądz Krzysztof Stepczuk, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła, do której należał śp. Hieronim Suchodolski. Ksiądz proboszcz zwracając się do zebranych mówił: „Pan Hieronim nie umarł. On żyje. On tylko zakończył doczesną pielgrzymkę. Teraz żyje przed Bogiem”.

Na zakończenie Eucharystii w stronę rodziny śp. Hieronima Suchodolskiego płynęły słowa otuchy i zapewnień o modlitwie. List od Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka odczytał biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej ksiądz Radosław Orchowicz. Natomiast ksiądz Dariusz Konieczny, kapelan biskupa siedleckiego odczytał list biskupa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu wszystkich duszpasterzy słowa zapewniające o modlitwie kierował w stronę rodziny ksiądz Jan Babik, Kanclerz Kurii Diecezji Siedleckiej. Ksiądz Jacek Golbiak mówił w imieniu kolegów z rocznika biskupa Grzegorza Suchodolskiego, a w imieniu kapłanów pochodzących z Łukowa przemawiał ksiądz Andrzej Kiciński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Śp. Hieronim Suchodolski odszedł do Pana 26 grudnia, w wieku 85 lat. Został pochowany na cmentarzu Świętego Rocha w Łukowie.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Izabela Niedz. 31.12.2023 10:43:55

Niech spoczywa w spokoju