Łuków

Za nami III Diecezjalne Forum Młodych w Łukowie

Kościół Sob. 14.10.2023 18:10:06
14
paź 2023

Już po raz trzeci odbyło się w Łukowie, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, Diecezjalne Forum Młodych. Ponad setka młodych osób przyjechała z terenu całej diecezji, aby wspólnie dyskutować o tym co działo się na Światowych Dniach Młodzieży oraz o tym, jakie przyniosły, albo mają przynieść one owoce.

III Diecezjalne Forum Młodych odbyło się w sobotę 14 października w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Do udziału w nim Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej, na czele z księdzem Radosławem Piotrowskim, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, zaprosiło delegacje z całej diecezji siedleckiej. Przyjechała około setka młodych osób. Najpierw spotkali sie oni na Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski. Następnie, w gościnnych murach I LO im. T. Kościuszki, odbyło się spotkanie, którego głównym tematem były Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

Dla części osób, która brała udział w Diecezjalnym Forum Młodych była to okazja, aby na raz jeszcze przeżyć to, co działo się w Lizbonie, kiedy spotkali się z młodzieżą z całego świata i Papieżem Franciszkiem. Dla wielu była to okazja aby osobiście posłuchać świadectw tych, którzy to przeżyli. Przed uczestnikami forum swoim świadectwem dni spędzonych w Portugali podzielili się Iga Bielecka, siostra Anna Suchecka karmelitanka na co dzień pracują w DPS w Woli Gułowskiej oraz Kasper Leszczyński, który w imieniu 28 tysięcy młodych osób z Polski niósł biało – czerwoną flagę podczas Światowych Dni Młodzieży.

Punktem głównym forum był panel dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚMD, Ewelina Adamus i Franciszek Kofta ze studia Raban, dziennikarze, którzy relacjonowali to co działo się w Lizbonie podczas Światowych Dni Młodzieży oraz Kacper Kowalczyk, przedstawiciel Diecezjalnej Rada ds. Młodzieży. Oni dzielili się swoimi świadectwami spotkania z Papieżem Franciszkiem. Dla każdego z nich, jak mówili, było to ważne doświadczenie w życiu. Najmłodszy uczestnik tej dyskusji, Kacper Kowalczyk mówił, że dla niego, jako młodego człowieka, Światowe Dni Młodzieży to miejsce, gdzie łączą wszystkich dwie rzeczy: wiara i młodość. Ksiądz Tomasz Koprianiuk zapewniał, że są to dni, które zmieniają życie. Nie od razu. Nie natychmiast. Ale zmieniają na pewno. Dziennikarze Ewelina Adamus i Franciszek Kofta mówili o niepowtarzalnej okazji bycia w najważniejszych miejscach Światowych Dni Młodzieży. I jak zapewniali, pomimo to, że byli tam w pracy, to było również dla nich ważne, duchowe doświadczenie. A ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski mówił: „Zobaczyłem żywy i młody kościół, za którym tęsknię. Zobaczyłem też kościół, który nie zawsze ma gotowe odpowiedzi. Bo jesteśmy na etapie stawiania pytań. Tych pytań się nie boimy. I to też jest kościół, za którym tęsknimy (…) To co zobaczyłem nauczyło mnie skracania dystansu. Jestem wdzięczny za to doświadczenie”.

Ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski mówił też, trochę żartobliwie, że Światowe Dni Młodzieży to najlepsza szkoła nauki języka oraz najlepsze biuro matrymonialne. Ale przed wszystkim – jak mówił już całkiem serio, jest to najlepsza szkoła odkrywania powołania. Szkoła, w której najważniejszy jest Bóg. Bóg kochający człowieka.

III Diecezjalne Forum Młodych to była okazja do słuchania i rozmów. Do dyskusji. A to, co młodzi tam usłyszeli, zaniosą teraz do swoich parafii i przekażą swoim kolegom i koleżankom.

Na relację z Forum Młodych zapraszamy już we wtorek na antenę KRP.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.