Łuków

Żywa szopka w Wilczyskach

24
gru 2022

Po raz pierwszy w parafii pw. Najświętszego Serca NMP w Wilczyskach na Boże Narodzenie pojawiły się w szopce zwierzęta. Alpaki, osły, ptaki i owce będą czuwać przy Panu Jezusie, a wraz z nimi, jak spodziewa się ks. proboszcz, tłumy parafian i gości.

Żywa szopka w Wilczyskach to pomysł ks. kan. Krzysztofa Uścińskiego, który budował już podobne konstrukcje w poprzedniej parafii i wie, że taka inicjatywa może przyciągnąć tłumy wiernych, którzy przyprowadzą tu swoje dzieci i wnuki. Część zwierząt pochodzi z własnej hodowli ks. Krzysztofa, a część została wypożyczona od zaprzyjaźnionych hodowców. Najpierw jednak trzeb było zbudować odpowiednią stajenkę. W pracach budowlanych, które trwały ponad tydzień, pomagali parafianie.
Informacja o szopce rozchodzi się w tempie błyskawicy. Dzień przed Wigilią do Wilczysk zawitała nawet TVP, a krótki reportaż na temat tej inicjatywy został wyemitowany tego samego dnia w Teleexpresie.
Oprócz zwierząt są także figury Józefa, Maryi i Dzieciątka Jezus. Stajenka jest przybrana w kolorowe lampki, z głośników delikatnie rozbrzmiewają kolędy, a na drzewie obok szopki zawisła gwiazda. Nie brakuje też przeróżnych sprzętów gospodarskich, których próżno dziś szukać na polskiej wsi.
Szopka to niewątpliwie wielka atrakcja dla najmłodszych. Ma szansę przyciągnąć całe rodziny nie tylko z parafii, ale i z okolicznych miast. Proboszcz Uściński nie ukrywa, że całe przedsięwzięcie ma charakter preewangelizacyjny, ponieważ współcześnie panuje, także w Polsce, tendencja do wymazywania Jezusa ze świąt Bożego Narodzenia. Zwierzęta i figury, które stanowią atrakcję, siłą rzeczy przenoszą zwiedzających w świat narodzin Zbawiciela w żłobie. „Myślę, że to dzisiaj bardzo ważne, bo Święta sprowadza się do choinki, bombek, prezentów i magicznego czasu” - twierdzi proboszcz. Tymczasem chodzi nie o magię, a o prawdę Bożego Narodzenia. Żywa szopka, przynajmniej w pewnym stopniu, jest w stanie oddać realizm Bożego Narodzenia, które dokonało się w betlejemskiej grocie.
Ksiądz Proboszcz liczy na to, że przez żywą szopkę parafię odwiedzi mnóstwo osób, a to przełoży się na wyższą frekwencję podczas nabożeństw. Byłoby wielką radością duszpasterza, gdyby jednak wierni przybyli nie tylko do szopki, ale też na świąteczną Mszę Świętą i serdecznie zaprasza wszystkich do Wilczysk.
Żywą szopkę będzie można oglądać za kościołem parafialnym w Wilczyskach do 15 stycznia 2023 r. od rana do godz. 22:00.ks. Paweł Broński
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.