Łuków

Artyści z Ukrainy i Belgii wystąpią w Łukowie

Kultura Wt. 16.04.2024 08:11:28
16
kwi 2024

Rozpoczęła się już XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Drugi koncert w ramach tego wydarzenia, któremu patronują Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24, odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. Wystąpią na nim artyści z Ukrainy i Belgii.

Drugi koncert XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 19.00 w kościele NMP Matki Kościoła. Wystąpią: Anastasiia Staroselska (Ukraina) – mezzosopran i Peter Van de Welde (Belgia) – organy. Organizatorem festiwalu jest Łukowski Ośrodek Kultury. Partnerami wydarzenia są: Województwo Lubelskie, Powiat Łukowski oraz Fundacja Wydźwięk Kultury. Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.

Anastasiia Staroselska urodziła się w Czernihowie na Ukrainie w rodzinie lekarzy. Uczyła się w szkole muzycznej, a po ukończeniu liceum muzycznego aktywnie występowała na scenach Filharmonii Czernihowskiej i Teatru Dramatycznego. Brała także udział w ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursach. W wieku 14 lat została finalistką Międzynarodowego Konkursu Antona Rubinsteina w Petersburgu. Kontynuując rodzinną tradycję, Anastasiia otrzymała dyplom lekarza z wyróżnieniem. Równolegle rozpoczęła naukę w Państwowym Instytucie Kultury i Sztuki, gdzie studiowała śpiew solowy w klasie kontraltu Olgi Jurko. Kontynuując studia w Instytucie Sztuki artystka brała udział w konkursie w Sumskim Narodowym Teatrze Dramatycznym i Operetkowym, gdzie najpierw pracowała w chórze, a następnie jako solistka. Po ukończeniu Instytutu Kultury i Sztuki otrzymała tytuł magistra. Równolegle z teatrem występowała również na scenie Filharmonii w Sumach wraz z pianistką Svetlaną Yakimovą, a ich duet często zdobywał nagrody na międzynarodowych konkursach. Mezzosopranistka wykonywała partie Delilah, Carmen, Ulriki, Orfeusza, Parysa i wielu innych, a także muzykę ukraińskich kompozytorów.

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę artystka wraz z rodziną przeprowadziła się do Belgii. W Antwerpii Anastasiia wzięła udział w przesłuchaniach do Opera Ballet Vlaanderen, gdzie później występowała w kilku projektach. Regularnie koncertuje w Belgii i za granicą z organistą Peterem Van de Velde, z którym oprócz kariery solowej, pracuje jako solistka w katedrze w Antwerpii.

Peter Van de Velde naukę gry na organach rozpoczął w wieku 9 lat. Już w wieku lat 12 był organistą wiejskiego kościoła w Doel. Dalszą naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Wielokrotnie nagradzany studia kontynuował w Królewskim Koserwatorium Muzycznym, gdzie zdobywał liczne wyróżnienia. W 1996 roku jako ostatni student Stanislasa Deriemaeker’a ukończył studia z tytułem magistra sztuki. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich poświęconych grze organowej, improwizacji oraz praktykom wykonawczym. Od 2002 roku jest organistą tytularnym katedry w Antwerpii, największej katedry w Belgii, gdzie ma do dyspozycji dwa instrumenty: romantyczny (Schyven) z 1891 roku i klasyczny (Metzler) z 1993 roku. Jest również organistą kościoła św. Michała w Antwerpii. Koncertuje regularnie we wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie, na Filipinach na „bambusowych organach”, w Japonii oraz w Egipcie. Jest także uznanym kameralistą, wykonując wiele dzieł wraz z chórami, orkiestrami oraz solistami. W swoim repertuarze posiada całą panoramę muzyki organowej od wczesnego baroku aż do muzyki współczesnej. Specjalizuje się także w wykonaniach muzyki XIX i XX wieku kompozytorów belgijskich (Edgar Tinel, Joseph Jongen, Paul de Maleingreau, Flor Peeters, Guy Weitz). Dokonał również wielu nagrań płytowych dla wytwórni „Aeolus”.

W skład Komitetu Honorowego XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Biskup Kazimierz Gurda, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek, Proboszcz Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Łukowski Dariusz Szustek i Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski. Organizatorzy: Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Mecenat wydarzenia: Nadleśnictwo Łuków, Kwiaciarnia Łąki Pąki, Centrum Konferencyjno-Bankietowe Chabrowy, Restauracja W Szczerym Polu i Centrum Konferencyjne Parisel Palace Leśne Zacisze. Patronat medialny: Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.informacja: ŁOK
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.