„Kropelki Rosy” świętują 20-lecie. Jubileuszowy koncert już w sobotę w Łukowie
Kultura
Wt. 19.05.2026 13:47:23
19
maj 2026
maj 2026
To będzie wyjątkowe święto folkloru, tańca i muzyki ludowej. Dziecięcy Zespół Regionalny „Łuków – Kropelki Rosy” obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia działalności. Z tej okazji w sobotę, 23 maja, odbędzie się koncert galowy. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 16:00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Organizatorzy zapowiadają pełne emocji widowisko, podczas którego nie zabraknie tradycyjnych tańców ludowych, barwnych strojów i wspomnień z dwóch dekad działalności zespołu.
![]() |
O przygotowaniach do jubileuszu i działalności zespołu opowiada Alicja Wylotek - tancerka z „Kropelek Rosy”. Alicja podkreśla, że taniec w zespole od lat jest jej największą pasją. Na zakończenie zaproszenie: |
Przez 20 lat przez „Kropelki Rosy” przewinęły się setki młodych artystów. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa ponad pięćdziesięcioro dzieci w wieku od 4 do 18 lat, podzielonych na trzy grupy o różnym stopniu zaawansowania. W repertuarze znajdują się między innymi tańce lubelskie, krakowskie, kujawiaki, oberki oraz polonez. Młodzi artyści występują w tradycyjnych strojach ludowych reprezentujących różne regiony Polski.
Zespół powstał w październiku 2005 roku z inicjatywy rodziców, którzy chcieli rozwijać muzyczne i taneczne talenty swoich dzieci. Choreografem i dyrektorem zespołu jest Renata Pawlikowska, kierownikiem muzycznym – Leszek Kamola.
Dziecięcy Zespół Regionalny „Łuków – Kropelki Rosy” powstał w październiku 2005 roku z inicjatywy rodziców, którzy chcieli rozwijać taneczne i wokalne talenty swoich dzieci. Ich zaangażowanie spotkało się ze wsparciem ówczesnego dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łukowie Zbigniewa Biadunia, który udostępnił bezpłatnie salę do ćwiczeń oraz pomógł w formalnym zorganizowaniu zespołu w ramach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Nasz Region”.
Od początku działalności rozpoczęły się intensywne zajęcia taneczne prowadzone przez choreograf i dyrektor Renatę Pawlikowską oraz zajęcia wokalne pod kierunkiem Leszka Kamoli – kierownika muzycznego zespołu i szefa kapeli, w której skład wówczas eszli: Natalia Pomiłujko, Zofia Kamola, Waldemar Kamola oraz Jarosław Bacewicz.
Efekty pracy pojawiły się bardzo szybko. Pierwszy koncert odbył się już po dwóch miesiącach działalności – dzieci wystąpiły w „Wieczorze Kolęd i Słodkich Serc”, prezentując tańce z regionu śląskiego. W kolejnych występach, m.in. podczas łukowskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2006 roku, w programie znalazły się również piosenki śląskie, co potwierdzało duży nacisk na rozwój umiejętności wokalnych.
W pierwszych latach działalności zespół koncertował głównie na terenie powiatu łukowskiego, dając około dwudziestu występów. Obecnie tworzy go ponad pięćdziesięcioro dzieci i młodych ludzi, podzielonych na trzy grupy o różnym stopniu zaawansowania. Najmłodszy tancerz ma 4 lata, najstarszy – 21 lat.
W repertuarze „Kropelek Rosy” znajdują się tańce lubelskie, krakowskie, kujawiak z oberkiem oraz polonez. Młodzi artyści występują w barwnych strojach regionalnych – lubelskich, krakowskich, podlaskich, łowickich, rzeszowskich i krzczonowskich oraz w kontuszach.
Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i patriotycznych, m. in.: „Dni Łukowa”, „Noc Muzeów”, „Święto Miodów”, „Festiwal Sport i Zdrowie” „Uliczne Biegi 3-cio Majowe” czy uroczystości wojewódzkie w Lublinie. Prowadzi także koncerty noworoczne i wigilijne oraz spotkania z folklorem dla dzieci i młodzieży. Koncerty realizowane są w wielu miejscowościach, m.in. w Lublinie, Radzyniu, Kocku, Woli Gułowskiej, Trzebieszowie, Krzywdzie, Staninie, Zagoździu, Serokomli, Radoryżu Kościelnym, Tuchowiczu, Broku, Stanisławowie, Kurowie, Włodawie, Wąwolnicy, Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu. Młodzi tancerze uczestniczą regularnie w próbach, warsztatach i zgrupowaniach szkoleniowych m.in. w Muszynie, Węgrowie, Sworach i Broku.
W 2010 roku „Kropelki Rosy” po raz pierwszy zaprezentowały się za granicą – we Francji, a następnie w Austrii. Od tego czasu zespół odwiedził m.in. Włochy, Grecję, Chorwację, Bułgarię, Macedonię, Albanię, Czechy, Litwę i Czarnogórę. W tym roku planowany jest już dwudziesty wyjazd zagraniczny w historii zespołu.
Dorobek artystyczny „Kropelek Rosy” został wielokrotnie doceniony. W 2016 roku zespół otrzymał statuetkę Łukowskiego Złotego Niedźwiedzia, a rok później zajął trzecie miejsce w plebiscycie „Kryształowa Rozrywka” podczas IV Gali Magnesów organizowanej przez Magnes TV.
Przez lata zespół współtworzyli kierownicy muzyczni: Leszek Kamola, Mariusz Gajda, Przemysław Oskroba, Marek Jóźwik i Jarosław Stefaniak. Obecnie kierownikiem muzycznym jest Leszek Kamola. Za przygotowanie strojów odpowiada Małgorzata Wylotek.
„Kropelki Rosy” pozostają jednym z najważniejszych dziecięcych zespołów folklorystycznych w regionie, łącząc tradycję, edukację artystyczną i pasję kolejnych pokoleń młodych tancerzy.
Zobacz Galerię
26 Zdjęć





0 komentarze