Łuków

Łuków: Przygody Dar'runona

Kultura Sob. 30.01.2021 09:38:17
30
sty 2021

Karol Czernecki z Łukowa pisze już od kilku lat. Pisanie to dla niego forma terapii. W ubiegłym roku dzięki wsparciu Adama Świcia, Karol wydał swoją pierwszą powieść. Nosi tytuł „Przygody Dar'runona”.

O młodym pisarzu, tak mówi jego tata, pan Marek Czernecki: Mój syn Karol pisze poezje, prozę od czasu gdy uczęszczał do gimnazjum. Swoją twórczość reprezentował w Bractwie Literackim, działającym przy Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pisanie było efektem między innymi trudności komunikacyjnych z rówieśnikami. Karol ma zdiagnozowany Zespół Aspergera. Twórczością Karola dwa lata temu zainteresował się znajomy mojego syna Mikołaja, polonista Adam Świć, dziś dyrektor domu kultury w Kocku. Dzięki jego pomocy i redakcji portalu internetowego KOZIRYNEK.ONLINE - książka Karola „Przygody Dar'runona” ukazała się w formie elektronicznej. Wydano ją na początek w odcinkach na łamach tego właśnie portalu. Natomiast korzystając ze stypendium burmistrza w 2020, udało się ją wydać.

Sam Karol o swojej książce mówi tak:

O czym są „Przygody Dar’runona”? Przygody Dar’runona to trochę taki kryminał fantasy. Dlaczego napisałem „Przygody Dar’runona”? Przez jakiś czas chodził za mną temat czy raczej problem literacki co się stanie ze społeczeństwem fantasy, które od dłuższego czasu walczyło z jakimś potężnym i złym przeciwnikiem takim jak na przykład Sauron we Władcy Pierścieni i go w końcu pokonało. Odwieczna walka dobrem ze złem. Oczywiście ta książka jest tylko częściową odpowiedzią na to pytanie i może nie jest ona zbyt wyraźna. A problem wydaję mi się poważny bo nie raz słyszę wypowiedzi, że jeśli X lub Y zostaną usunięci to w Polsce będzie o wiele lepiej i wszystkie zagrożenia przeminą. Nie przeminą.

Dla kogo są „Przygody Dar’runona”? Ta książka jest owocem moich rozważań na temat tego jak człowiek ma postępować aby być obiektywnie dobrym. Oczywiście nie wszyscy bohaterowie są kryształowo czyści jeśli chodzi o kwestie moralne, ale starają się. Ten ich wysiłek jest doświadczeniem każdego człowieka, który chce być dobry.

„Przygody Dar’runona” opowiadają zaś o zwykłym policjancie posterunkowym, który jest elfem. Na tą książkę składają się trzy oddzielne „przygody” lub „śledztwa”. Wprowadzają one głównego bohatera w coraz trudniejsze regiony.

AKup/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.