Łuków

Łukowiacy swojemu miastu /ZDJĘCIA/

Kultura Pon. 14.06.2021 16:32:52
14
cze 2021

Po 15 miesiącach przerwy spowodowanej pandemią, mieszkańcy Łukowa i okolic mogli wreszcie obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej. Młodzi tancerze zaprezentowali się na koncercie „Łukowiacy swojemu miastu”.

Po długiej przerwie mieszkańcy Łukowa i okolic mogli wreszcie obejrzeć na żywo występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Odbył się on w niedzielne popołudnie 13 czerwca. Pierwotnie planowano, że występ młodych tancerzy odbędzie się w amfiteatrze w parku miejskim, ale ze względu na pogodę przeniesiono go do auli I LO im. T. Kościuszki. Koncert zgromadził liczną publiczność, która miała okazję obejrzeć występy wszystkich grup – od najmłodszej do najstarszej.

„Łukowiacy” pokazali co potrafią. Zatańczyli „Krakowiaka”, „Lachy”, „Kaszuby”, „Podlasie”, „Rzeszów”, „Warszawę”, „Łowicz”, „Lublin” i „Żywiec”. Natomiast na zakończenie odbyło się pożegnanie najstarszych członków zespołu, którzy skończyli właśnie szkołę średnią. W tym roku z najstarszej grupy odeszło sześć tancerek i sześciu tancerzy oraz grająca na skrzypcach i śpiewająca w „Łukowiakach” Klaudia Borejko.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej "Łukowiacy" przy Łukowskim Ośrodku Kultury powstał we wrześniu 1999 r. Działa jako stowarzyszenie kulturalne założone przez rodziców. Obecnie członkami zespołu jest ponad 100 dzieci z Łukowa i powiatu łukowskiego - 4 grupy w wieku od 8 do 19 lat. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem i mazur oraz regionalne tańce i przyśpiweki: lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, kurpiowskie, śląskie, górali żywieckich i opoczyńskie. Przy zespole funkcjonuje kapela muzyczna. Dotychczas zespół wystąpił na ponad 100 koncertach w kraju i za granicą.

Założycielem i dyrektorem zespołu jest Grzegorz Rzymowski. Choreografia - Małgorzata Wardak. Kierownictwo muzyczne - Stanisław Zarzycki. Opracowanie wokalne - Wojciech Zielonka. Kostiumy: Regina Milewska, Elżbieta Ochnik, Halina Tubielewicz i Małgorzata Wilczyńska.

Ostatni przed pandemią występ „Łukowiaków” odbył się w 2011 roku w Żytomierzu na Ukrainie. Po przerwie spowodowanej pandemią, „Łukowiacy” powrócili na scenę.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.