Kościół

Międzynarodowy koncert w Łukowie

29
maj 2024

Chórzyści z I LO w Łukowie, chórzyści i orkiestra z Herne, muzycy z Hajfy oraz artyści z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wystąpili na wspólnym koncercie w Łukowie. Publiczność wysłuchała oratorium „Eliasz” Felixa Mendelssohna - Batholdy'ego. Na koncercie, który odbył się 28 maja w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, obecny był również ksiądz biskup Kazimierz Gurda, który objął to wydarzenie honorowym patronatem.

W ubiegłym tygodniu do Łukowa przyjechali goście z Niemiec i Izraela. To młodzież i ich opiekunowie, którzy współpracują od wielu lat z I LO im. T. Kościuszki. Ta międzynarodowa współpraca wspierana jest przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, a opiera się na muzyce. Wszystko zaczęło się 24 lata temu dzięki współpracy nawiązanej przez Eckarta Fuckerta z łukowskim liceum i Tadeuszem Borkowskim, założycielem szkolnego chóru „Lutnia”. Przez te wszystkie lata młodzież z Łukowa miała możliwość wyjeżdżać do Niemiec oraz gościć u siebie młodzież ze szkół, w których uczył Eckart Fuckert. Najpierw była to szkoła z Wuppertalu, następnie z Bonn, a on dłuższego czasu jest to szkoła z Herne. Młodzież spotyka się raz w Łukowie, raz w Herne, a łączy ich muzyka.

Punktem kulminacyjnym kilkudniowego pobytu młodzieży z Niemiec i Izraela w Łukowie był koncert połączonych chórów i orkiestry z Herne. Wystąpiło na nim 80 chórzystów z „Lutni”, 162 chórzystów i członków orkiestry z Herne oraz muzycy z Hajfy. Dyrygentem była Constanze Hayn. Akompaniował Eckart Fuckert. W koncercie wzięły też udział solistki z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy: Roksana Korban (sopran) i Aneta Nurcek (alt). Partie śpiewał także nauczyciel z Herne, Martin Glagovsek.

Głównym punktem koncertu było wykonanie oratorium „Eliasz” Felixa Mendelssohna - Batholdy'ego. Publiczność usłyszała też trzy utwory zaśpiewane przez młodzież z Izraela. Jeden z utworów wykonała Izraelka, córka Polki i Palestyńczyka. Były też utwory wykonane przez licealny chór pod dyrekcją Agnieszki Łukasik. Wszyscy razem zaśpiewali i zagrali także „Odę do radości”. Koncert odbył się we wtorek 28 maja w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Licznie zgromadzona publiczność nie żałowała braw. Koncertu wysłuchał również patronujący wydarzeniu ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Jak mówił na zakończenie, cieszy się, że mógł osobiście obejrzeć występ, na którym razem śpiewali młodzi ludzie z Polski, Niemiec i Izraela.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Łukowianin Czw. 30.05.2024 08:45:02

Oprócz muzyki i śpiewu w tamtym rejonie odbyło się kilka przejazdów motocykla z przerobionym tłumikiem.Jest to na ulicy Cieszkowizna bardzo częste ktoś na pewno niezdrowy psychicznie katuje hałasem ludzi tam mieszkających.Proponuje wysłać policjantów miejscowej komendy na badanie słuchu ponieważ przy ich bezczynności jawnie łamane jest prawo Art 60 pkt.2 ustęp 2 PRD oraz Art 51 KW.