Łuków

Nagrody i wyróżnienia dla recytatorów z Łukowskiego Ośrodka Kultury

Kultura Śr. 27.03.2024 10:18:24
27
mar 2024

Recytatorzy z Łukowskiego Ośródka Kultury wzięli udział w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego. Jak można się było spodziewać, podopieczni Sławomira Żyłki, zdobyli na konkursie nagrody i wyróżnienia.

W nadesłanej do nas informacji z tego wydarzenia, czytamy:

XXV Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego odbył się 23 marca w Zespole Szkół w Woli Osowińskiej. To konkurs uhonorowany Ludowym Oskarem Lubelszczyzny. Na stoiskach można było obejrzeć i kupić stroiki wielkanocne, palmy, pisanki o tradycyjnych wzorach wykonane tradycyjnymi technikami. Niemal setka recytatorów - dzieci, młodzież i dorośli - recytowała poezję i prozę ludową. Wielu uczestników postawiło sobie wysoką poprzeczkę wybierając wiersze i opowieści pisane prozą w gwarze różnych regionów Polski. Jurorzy w każdej kategorii uhonorowali takie wykonania nagrodą „za gwarę”.

Jury po wysłuchaniu prezentacji 83 recytatorów przyznało następujące nagrody recytatorom Łukowskiego Ośrodka Kultury:

I miejsce w kategorii Szkoły Podstawowe klasy IV-VI otrzymała Julia Osiak, która otrzymała również nominację na Wojewódzki Mały Konkurs Recytatorski w Lublinie
I miejsce w kategorii Szkoły Ponadpodstawowe i osoby spoza systemu zdobył Maciej Radomyski

III miejsce w kategorii Szkoły Ponadpodstawowe i osoby spoza systemu otrzymała Natalia Polkowska
III miejsce w kategorii Szkoły Podstawowe klasy I-III zajął Dawid Grudzień

wyróżnienie w kategorii Szkoły Podstawowe klasy I-III wyrecytowała Wiktoria Zdanowska
wyróżnienie w kategorii Szkoły Podstawowe klasy VII-VIII otrzymała Anna Rokicka
wyróżnienie w kategorii Szkoły Podstawowe klasy VII-VIII otrzymał Bartosz Ścioch

nagrodą za gwarę w kategorii Szkoły Podstawowe klasy IV-VI zdobył Maksymilian Zdanowski

Jubileuszowe wydarzenie to była także okazja do towarzyskich spotkań recytatorów, a także instruktorów. Czasami spotkań po latach. Jubileuszową galę zaszczyciła córka patrona konkursu Wacława Tuwalskiego krzewiącego nie tylko oświatę, ale także kulturę w mrocznej powojennej rzeczywistości. Konkurs jest hołdem dla jego osoby, a także dowodem na to, że coraz młodsze pokolenia nie zapominają spuścizny kulturowej po naszych przodkach. Dlatego recytatorom należne są najwyższe laury uznania za kultywowanie tradycji i ocalanie jej od zapomnienia.

Organizatorami XXV Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego byli: Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach, Zespół Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Osowińskiej oraz Biuro Wojewódzkiego Ośrodka Kultury - Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Organizatorzy zadbali o ludową tradycję w każdej sferze, nawet kulinarnej. Na regionalnym obiedzie znalazła się kapusta z grochem i kartoflaki z soczewicą i skwarami. Niektórzy coroczni recytatorzy i bywalcy nawet ironizują, że ludowa poezja poezją, proza, prozą, ale te prawdziwe pyzy z soczewicą i kapusta z grochem to prawdziwy smak i zapach tradycji. W przerwie można było też zakosztować miodów i pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

Konkurs jest hołdem dla osoby patrona i kulturotwórczym wydarzeniem rangi międzywojewódzkiej. Dlatego lokalnym patriotom skupionym w Towarzystwie Regionalnym im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej należą się podziękowania za to, że już od 25 lat znajdują współorganizatorów i sponsorów, że zachęcają instruktorów i recytatorów do corocznej wędrówki po literaturze ludowej mówiącej o dalekiej i niedalekiej przeszłości.zdjęcia: ŁOK/Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.