Łuków

Radość spod kapelusza - łukowscy recytatorzy na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym

Kultura Śr. 13.03.2024 11:47:18
13
mar 2024

Natalia Polkowska, Wiktoria Czyżak oraz Maksymilian Artecki – recytatorzy z Łukowskiego Ośrodka Kultury mieli okazję odwiedzić „Salonik Pani Hanki”. Chodzi o miejsce, które poświęcone jest znanej wszystkim Hance Bielickiej. Okazją do tych odwiedzin był Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy „Radość spod kapelusza”.

W relacji, która nadeszła do naszej redakcji, czytamy:

Hanka Bielicka urodziła się 9 listopada 1915 roku. Lata od 1926 do 1934 spędziła w Łomży. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filologii Romańskiej, ale upomniała się o nią Melpomena i w październiku 1939 roku zadebiutowała na scenie Teatru Polskiego w Wilnie. Po wojnie od 1945 roku powróciła na sceny w Białymstoku, Łodzi i teatrów warszawskich. Odeszła z ziemskiej sceny 9 marca 2006 roku w Warszawie. Często powraca do ukochanej Łomży. Na rok przed śmiercią w czerwcu 2005 roku w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy kościele Krzyża Świętego w Łomży otwiera osobiście „Salonik Pani Hanki”, gdzie znalazły się podarowane przez artystkę jej słynne kapelusze, kreacje sceniczne, artystyczne pamiątki i przedmioty osobiste. Łomża i łomżyniacy za miłość i wielkie serce odwdzięczyli się skromnej, a wielkiej artystce jej ławeczką na ulicy Farnej, dwoma rondami w kształcie kapeluszy, a od 2007 roku postać sławnej łomżynianki upamiętnia w kolejnych młodych pokoleniach Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”.

XVIII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbył się 9 marca w Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II. W tegorocznej edycji tego wydarzenia wzięli udział recytatorzy Łukowskiego Ośrodka Kultury: Natalia Polkowska, Wiktoria Czyżak oraz Maksymilian Artecki. Chociaż recytatorzy związani z ŁOK nie zostali docenieni przez jury, wyprawę do Łomży wpisują na listę ważnych wydarzeń recytatorskich.


informacja i zdjęcia: ŁOK
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.