Łuków

Twórczość Mieczysława Gaja w publikacji wydanej przez łukowskie muzeum

Kultura Pt. 10.11.2023 10:16:33
10
lis 2023

Muzeum Regionalne w Łukowie to placówka, która zajmuje się m.in. promocją rzeźbiarzy Ziemi Łukowskiej. Przykładem na to jest wydana właśnie przez muzeum książka pod tytułem „A to ludowe i polskie właśnie ... Twórczość Mieczysława Gaja z Łukowa”.

Spotkanie promujące książkę odbyło się w poniedziałek 6 listopada w gmachu muzeum. Podczas spotkania Mieczysław Gaja opowiadał o początkach swojej pracy twórczej oraz licznym udziale w plenerach i wystawach krajowych oraz zagranicznych. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani książką z dedykacją od rzeźbiarza.

Bogato ilustrowana publikacja zawiera 116 stron. Poszczególne rozdziały opisują życie i twórczość artysty, spis dokonań, wybrane opinie o twórcy oraz przede wszystkim zdjęcia prac jakie wykonał na przestrzeni lat. Publikację wydano w nakładzie 300 egzemplarzy, na którą Muzeum otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mieszkańcy Łukowa i Ziemi Łukowskiej będą mieli już wkrótce możliwość obejrzenia rzeźb Mieczysława Gaja. Zostaną one zaprezentowane na wystawie, która odbędzie się 17 listopada w łukowskim muzeum. Początek spotkania godzina 16.00.

Mieczysław Gaja urodził się 16 lipca 1953 roku w Łukowie. Rzeźbiarstwem zainteresował się dzięki teściowi, Wacławowi Susce. W 1982 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Brał udział w licznych wystawach i konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Przez wiele lat prowadził pokazy i warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży. Był założycielem łukowskiej „szkółki rzeźbiarskiej”. Od wielu lat jest prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Łukowie.

Artysta wykonuje rzeźby pełne i płaskorzeźby o tematyce świeckiej oraz sakralnej. Artysta posiada własny styl, a jego prace są łatwo rozpoznawalne wśród rzeźb innych twórców łukowskiego ośrodka.

Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i odznaczeń m.in.: Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego” za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby ludowej, „Srebrny Krzyż Zasługi” za całokształt pracy twórczej, Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Złoty Krzyż Zasługi”, Brązowy i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Nagrodę imienia Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej”, Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza” za twórczość artystyczną w dziedzinie rzeźby ludowej i działalność edukacyjną.

Jego prace były prezentowane na wystawach w Berlinie, Strasburgu, Sztokholmie, Paryżu, Gottingen (Niemcy) oraz Pravo (USA). Obecnie znajdują się w zbiorach muzeów w Łukowie, Warszawie, Lublinie, Białej Podlaskiej, Siedlcach oraz w USA.informacja i zdjęcia: Muzeum Regionalne w Łukowie

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.