Łuków

Wesele w Gręzówce - dobra zabawa, integracja i przypomnienie dawnych obrzędów i zwyczajów

Kultura Sob. 02.09.2023 18:34:11
02
wrz 2023

Wykopki, swatanie, ślub i wesele – to główne punkty widowiska, które już po raz szósty odbyło się w Gręzówce w gminie Łuków. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili aktorzy – amatorzy. Widowisko nosiło nazwę „Wesele ludowe w Gręzówce”.

Już po raz szósty panie z KGW i zespołu „Kumpele”, przy wsparciu strażaków ochotników, Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej, zorganizowały „Wesele ludowe w Gręzówce”. Widowisko odbyło się w sobotnie popołudnie 2 września na placu za remizą strażacką. Jak mówi nam Beata Pochman, szefowa KGW i „Kumpel” jest to wydarzenie, które ma przypomnieć dawne weselne zwyczaje i obrzędy. Co roku pojawia się też nowy element. W tym roku były to wykopki, podczas których rodzice przyszłej panny młodej „dogadali się” z sąsiadem, że wydadzą córkę za jego syna.

„Wesele ludowe w Gręzówce” było okazją do dobrej zabawy, integracji i przypomnienia dawnych obrzędów i zwyczajów. Wszyscy weselni goście mogli też poczęstować się napitkami i przysmakami, które przygotowano specjalnie na tę okazję.

Widowisko, które odbywało się w Gręzówce w sobotnie popołudnie zorganizowano w tym roku w ramach projektu „Coolturowa tradycja”, który dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2023.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.