Łuków

XVI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monogramistów za nami

Kultura Czw. 10.08.2023 15:08:25
10
sie 2023

W poniedziałek, 7 sierpnia zakończyła się XVI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów. Czasoprzestrzeń Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce na terenie gminy Ruda-Huta od 3 sierpnia wypełniła „Wyżyna Teatralna” - festiwal cieszący się ogólnopolską renomą. Od lat teatry z województwa lubelskiego oraz z wielu innych regionów kraju prezentują tutaj swoje ciekawe i różnorodne spektakle.

Występom towarzyszyły edukacyjne warsztaty artystyczne, improwizacje, wydarzenia, a także różnorodne atrakcje. Jedną z nich, z myślą o najmłodszych, było odszukiwanie kilkuset piegów (puzzli) składających się na obraz Pana Kleksa patronującego wydarzeniu.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu był Daniel Olbrychski. Spotkanie z aktorem to ostatni akord wydarzenia w sali widowiskowej Huty Kultury. Można było napawać się wspaniałymi interpretacjami utworów Norwida, Mickiewicza, Słowackiego i innych poetów. Daniel Olbrychski opowiedział również o kondycji sztuki aktorskiej w niełatwych czasach minionej epoki i jego spotkaniach z ówczesnymi osobistościami świata kultury.

Gospodarzy w trakcie festiwalu reprezentował MMS Impro z Rudy-Huty, który świętuje w tym roku 5-lecie istnienia i działający od 2006 roku Teatr OKO, który zaprezentował dwa najnowsze przedstawienia: „Upiory Tuwima” z udziałem najmłodszych przedstawicieli formacji oraz „Kolory” będące wariacją na temat twórczości George'a Orwella. Oba spektakle wyreżyserował Marcin Woszczewski. Następnie na scenie pojawiły się Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy, Teatr Emanacji i Krzesiwa z Warszawy, Teatr Mały z Wrocławia, Teatr NoToCO i NoToCo A2 z Kraśnika, Adam Sokolnicki z Głębokiego oraz grupa stworzonej na potrzeby tegorocznej wyżyny - Teatr Poezji ŁOK/Teatr Straszydełka. Uczestnicy z Ulana-Majoratu i Łukowa pokazali widowisko poetyckie „Wędrowanie… ścieżkami słów”.

Odbyły się również warsztaty. Jolanta Sipowicz poprowadziła zajęcia „Świadomość głosu poprzez ruch – mówić i śpiewać całym sobą.” Ewelina Niewiadowska „Warsztaty teatralne/pantomima”. Michał Łysiak poprowadził „Warsztaty aktorskie/improwizacji teatralnej” a Damian Grzywna warsztaty „Przestrzeń uliczna/aktor w nowej roli” – poranne warsztaty dla wszystkich o zapobieganiu sytuacjom niebezpiecznym.Inf. Pars, opracowanie Mateusz Biernacki
Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie i ŁOK

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.