Łuków

„Zemsta” na scenie Łukowskiego Ośrodka Kultury

Kultura Pon. 30.10.2023 11:35:32
30
paź 2023

Łukowski Ośrodek Kultury rozpoczął współpracę z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Pierwszym efektem tej współpracy, odbywającej się w ramach projektu „Scena Reduta”, będzie możliwość obejrzenia w Łukowie „Zemsty” Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatru Klasyki Polskiej.

„Zemsta”, to obok „Ślubów panieńskich”, najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry. Od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby „polonezem granym dźwiękiem słów” i wszyscy zgadzali się co do jednego – to najbardziej polska komedia Fredry. Sąsiedzki spór Cześnika i Rejenta staje się podstawą do przedstawienia ludzkich przywar, wyśmiania małostkowości, ale i okazją do przypomnienia, dlaczego na końcu to właśnie zgoda zbuduje na nowo to, co nienawiść zniszczyła.
Jak to w komedii bywa, tak i w „Zemście” nie mogło zabraknąć miłosnej intrygi wymierzonej w młodych zakochanych i knuć tzw. średniego pokolenia, czyli prześmiesznego Papkina i apetycznej Podstoliny. Osobnym motywem jest zamek, gdzie dzieje się akcja komedii.

Będąc współbohaterem dzieła, wpisuje się w motyw preromantycznej powieści gotyckiej, gdzie właśnie spór o zamek staje się sprężyną nadającą ruch postaciom. Geneza tego motywu sięga roku 1764, kiedy angielski pisarz Horacy Walpole wydaje „Zamek w Otranto” znany zapewne Fredrze.

W analizach „Zemsty” zalicza się też Fredrę do kontynuatorów polskiego oświecenia, nie można jednak jednoznacznie (jak to często bywało) uznać go za naśladowcę Moliera. Fredro ma swój niepowtarzany, polski styl, który tak nas dotyka i tak nas śmieszy. Styl ten jest najwyższą próbą komedii. I właśnie z tak zacnego tworzywa poetyckiego utkał Fredro sztukę, o której nie można zapomnieć. Warto dzięki wyjątkowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej przenieść się do zamku Kamieniec, by samemu przekonać się, dlaczego tak chętnie budujemy mury między nami i co się stanie, gdy w świecie, w którym zgoda jest podobno niemożliwa, na chwilę zapanuje pokój.

Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Klasyki Polskiej odbędzie się w piątek 24 listopada o godzinie 10.00 w sali widowiskowej ŁOK. Bilety do nabycia w kasie Kina Łuków oraz on-line.

POBIERZ APLIKACJĘinformacja: ŁOK
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Piotr Śr. 08.11.2023 21:27:12

Poważnie? 10.00? Dla kogo dla szkół? No chyba nawet dla jednej szkoły. Gratuluję decyzji.