Łuków

100 lat to dopiero początek

Region Sob. 24.06.2023 15:45:11
24
cze 2023

Klub Sportowy Orlęta Łuków obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia powstania. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w czwartek, 22 czerwca. Za nami już towarzyski mecz z Legią Warszawa, Msza Święta w intencji klubu oraz gala, podczas której prezes Paweł Sych odebrał Honorową Odznakę za Zasługi dla Łukowa przyznaną „Orlętom”.

Trzydniowe obchody jubileuszu 100-lecia powstania łukowskiego klubu rozpoczęły się w czwartek 22 czerwca od treningu młodych piłkarzy z rocznika 2015/2016 z piłkarzami Legii Warszawa. Następnie odbył się mecz towarzyski pomiędzy łukowską drużyną a piłkarzami z warszawskiego klubu. Wygrali goście. Tego dnia równie ważne jak mecz było spotkanie władz łukowskiego klubu i Legii Warszawa, podczas którego podpisano umowę o współpracy.

Drugiego dnia obchodów, w piątek 23 czerwca, na stadionie przy ul. Warszawskiej odbył się piknik piłkarski wszystkich roczników i trenerów klubu. O godzinie 18.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiono Mszę Świętą w intencji stulecia Orląt. Homilię wygłosił były zawodnik Orląt, ksiądz Andrzej Kiciński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak mówił Orlęta są mu bardzo bliskie. To klub, w którym grał przez dziewięć lat. Był w juniorach i seniorach, a jego trenerem był Edward Leśniak. Ksiądz profesor Andrzej Kiciński życzył wszystkim działającym na rzecz klubu powodzenia i wytrwałości.

Kolejnym punktem tego dnia była jubileuszowa gala w auli I LO im. T. Kościuszki. Rozpoczęła się dokładnie o godzinie 19.23. Godzina ta nie była przypadkowa. Nawiązywała do roku założenia Orląt. Podczas gali wręczano nagrody i wyróżnienia działaczom, trenerom, zawodnikom, samorządowcom i sponsorom. Natomiast przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Okliński i burmistrz Piotr Płudowski wręczyli prezesowi Pawłowi Sychowi Honorową Odznakę za Zasługi dla Łukowa przyznaną przez Radę Miasta.
Dziś ostatni dzień obchodów 100-lecia Orląt. Rano rozegrano turniej Orlęta Cup rocznika 2014, a o godzinie 16.00 odbędzie się towarzyski mecz Orlęta Łuków Oldboje - Legia Champions. Uroczystości zakończy Bal Sportu.

Historia łukowskich Orląt opisana w laudacji odczytanej przez przewodniczącego Krzysztof Oklińskiego podczas wręczania Honorowej Odznaki za Zasługi dla Łukowa:
Dzisiejszy Łukowski Klub Sportowy Orlęta Łuków powstał w marcu 1923 roku za aprobatą dyrekcji Gimnazjum Męskiego im. Tadeusza Kościuszki. Wówczas to powołano klub szkolny Łukowskie Koło Sportowe „Orlęta”. Nazwa organizacji nie była przypadkowa, gdyż ustanowiono ją na cześć uczniów i studentów walczących o Lwów w latach 1918-1920, tzw. Orląt Lwowskich. Nazwę tą zasugerowała matka pierwszego kapitana gimnazjalnej drużyny, Witolda Dobrzyńskiego.

Gdy Łuków w pierwszej połowie XX wieku odbudowywał swoją pozycję gospodarczą i społeczną, równolegle rozwijała się działalność sportowa, w której znaczącą rolę odegrały przede wszystkim „Orlęta”. Pierwszymi sekcjami klubu były piłka nożna i lekkoatletyka, aczkolwiek z uwagi na fenomen towarzyszący uprawianiu sportu, dzięki „Orlętom” organizowano lata temu także zawody tenisa ziemnego, siatkówki, strzelectwa, kolarstwa i jeździectwa. Zimą natomiast młodzi sportowcy grali w hokeja, jeździli na łyżwach figurowych na zamarzniętym rozlewisku Krzny. Rozwój sportowy organizacji przerwała II wojna światowa, w trakcie zginęło wielu sportowców i działaczy społecznych.

W czasach powojennych „Orlęta” Łuków również odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu kultury fizycznej i rozwoju sportowego mieszkańców naszego miasta. Klub funkcjonował i funkcjonuje do dziś jako sportowa, wielosekcyjna organizacja. Przez lata dawał możliwość uprawiania takich dyscyplin sportu, jak lekkoatletyka, piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna, kolarstwo, tenis stołowy, zapasy, podnoszenie ciężarów, szachy i boks. Sportowcy i trenerzy klubu na przestrzeni lat reprezentowali Miasto Łuków w zawodach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Zdobywali medale w zapasach, podnoszeniu ciężarów i w boksie. Walczyli o awans do wyższych klas rozgrywkowych, rozgrywali mecze z rywalami znanymi na arenie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Wychowankowie klubu z dumą reprezentowali także nasz kraj podczas najważniejszych zawodów sportowych, m.in. Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W sumie barwy „Orląt” reprezentowały setki, jeśli nie tysiące mieszkańców Łukowa i Ziemi Łukowskiej.

Sport to wielki przywilej człowieka, bowiem oprócz zapewniania tężyzny fizycznej, hartuje ducha, zachęca do szlachetnej rywalizacji, kształtuje pasję walki i zwycięstwa, uodparnia na życiowe niepowodzenia i uczy wychodzenia z trudnych sytuacji. Gdy w 1933 roku obchodzono wspólnie jubileusz 700-lecia Łukowa i 10-lecia „Orląt” Łuków, dniem kulminacyjnym była niedziela 28 maja. Wówczas zapełniony po brzegi ówczesny stadion miejski zgromadził blisko 4 tys. łukowian przybyłych, aby na sportowo uczcić 7. wieków istnienia miasta oraz kibicować jego reprezentantom.

Dzisiejsze stowarzyszenie - funkcjonując zgodnie z powyższymi ideałami - odwołuje się do przedwojennej historii łukowskiego sportu, kiedy powstały pierwsze „Orlęta”, a także kontynuuje dorobek klubów i organizacji sportowych, które przejmowały miano „Orląt” w okresie powojennym. Klub będący największym w powiecie łukowskim, powiada przeszło trzystu młodych sportowców rozwijających swe umiejętności i reprezentujących Łuków na wielu arenach. Nieustannie zaznacza też obecność Ziemi Łukowskiej we wspólnocie Lubelszczyzny. „Orlęta” dostarczające przez lata mieszkańcom Łukowa okazje do wielu wzruszeń, radości i powodów do dumy, wciąż pokazują, iż ambicje oraz zapał dzisiejszych reprezentantów noszących żółto-czerwone, zbieżne z barwami miejskimi trykoty, winny być źródłem naszej wspólnej dumy i satysfakcji.
Mając na uwadze bogatą historię klubu, a także przypadającą w 2023 roku setną rocznicę powstania „Orląt”, jak również ilość osób zaangażowanych w życie sportowego stowarzyszenia na przestrzeni lat, Rada Miasta Łuków poprzez podjęcie uchwały nr LXXIV/552/2023 z 27 kwietnia 2023 r. w sprawie nadania Łukowskiemu Klubowi Sportowemu „Orlęta” Łuków Odznaki Honorowej za Zasługi dla Łukowa postanowiła przyznać Klubowi to zaszczytne wyróżnienie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.