Łuków

„Czerwone maki” w Kinie Łuków

Region Pt. 12.04.2024 07:26:14
12
kwi 2024

„Czerwone maki” to pierwszy polski film o zwycięstwie pod Monte Cassino. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz. Film będzie można obejrzeć w Kinie Łuków od 12 do 25 kwietnia.

„Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Mimo, że ta bitwa była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej oraz otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza Polską. Dzięki „Czerwonym makom” bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy zdobyli Monte Cassino, zyskuje nareszcie właściwe upamiętnienie. Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie dojdzie do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino. Ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

W filmie „Czerwone maki” fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść. Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu czynią z filmu kino pozostawiające niezapomniane emocje. Dynamiczne i nowocześnie realizowane „Czerwone maki” inspirowane są najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej (np. „Najdłuższy dzień” (1962), „O jeden most za daleko” (1977), „Szeregowiec Ryan” (1998), „Dunkierka” (2017)). Podobnie jak w dziełach światowych reżyserów – historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów.

Film „Czerwone maki” będzie wyświetlany w Kinie Łuków od 12 do 18 kwietnia o godz. 18.00, 19 kwietnia i od 21 do 25 kwietnia o godz. 19.45 oraz 20 kwietnia o godz. 21.00. Na film Kino Łuków zaprasza też grupy zorganizowane, które mogą zamówić specjalny seans w dogodnym dla siebie terminie. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Kinem Łuków w celu ustalenia terminu seansu.

zwiastun
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.