Siemiatycze

Gmina Siemiatycze przekaże parafii grunt, na którym ma być zlokalizowany cmentarz

Region Wt. 30.05.2023 18:29:00
30
maj 2023

Działkę o wielkości 2,5557 ha położoną w Czartajewie, gmina Siemiatycze przekaże parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Czartajewie w celu utworzenia tam cmentarza parafialnego. Decyzję taką jednogłośnie podjęła Rada Gminy Siemiatycze podczas sesji 30 maja.

Świątynia w Czartajewie, jako kaplica filialna parafii pw. WNMP w Siemiatyczach została zbudowana w latach 1984 – 1987 i pobłogosławiona 14 września 1991 roku w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Po 32 latach, 13 maja br. poświecono ołtarz i kościół.

Młoda parafia, jak do tej pory nie ma cmentarza. Co prawda jest przy kościele grunt, gdzie planowano jego utworzenie, ale po badaniach geologicznych okazało się, ze w tym miejscu jest to niemożliwe.

Podczas sesji 30 maja Rada Gminy zgodziła się na nieodpłatne przekazanie w drodze darowizny prawa własności działki oznaczonej o powierzchni 2,5557 ha, położonej w obrębie Czartajewa, stanowiącej własność Gminy Siemiatycze na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej w Czartajewie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W uchwale zaznaczono, że powyższą nieruchomość przekazuje się na realizację celu publicznego: zakładanie i utrzymywanie cmentarzy.

Radni zgodzili się też na przekazanie powiatowi siemiatyckiemu wsparcia na zadania realizowane przez powiat na terenie gminy. Na opracowanie dokumentacji technicznej „Budowa ścieżki pieszo - rowerowej w ciągu drogi powiatowej 1762B na odcinku Siemiatycze - Św. Góra Grabarka” gmina Siemiatycze przekaże 49 500 zł. Na „Przebudowę części drogi powiatowej nr 1760B na odcinku o długości 117 mb w miejscowości Baciki Bliższe” z gminnego budżetu przekazana będzie kwota 191 142 zł.

Podczas sesji wójt Edward Krasowski informował o realizowanych inwestycjach. Jak podkreślał, jest to wiele zadań, bo aż 46. Wszystkie realizowane bez kredytu, którego gmina nie zaciągała od 3 lat i w tym roku też nie planuje się zadłużać. - Na wiele rzeczy nas stać - mówił wójt.

W Ogrodnikach gmina Siemiatycze przejęła budynek sklepu, który kiedyś mieszkańcy budowali w czynie społecznym. Teraz zostanie on przystosowywany do potrzeb OSP. Pozyskano też dotację na nowy pojazd dla jednostki OSP Ogrodniki i będzie też kupiona łódź i już teraz trwa szkolenie druhów, którzy będą ją obsługiwali.
W ramach rządowego programu Maluch Plus gmina Siemiatycze otrzymała ponad 600 tys zł na utworzenie 15 miejsc w żłobku i 450 tys zł na ich utrzymanie. Z dotacji zakupiony będzie pojazd elektryczny, wolnobieżny którym 16 dzieci będzie mogło jeździć na wycieczki. Jednorazowo będzie można przejechać nim do 120 km, a wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B, by go prowadzić.

W Wólce Nadbużnej zakwitną róże. Aż 500 róż pomarszczonych w kolorach białym i czerwonym sadzone jest w gminnym ośrodku, obok nich rosnąć będą klony kulista i lipy kuliste.

W wolnych wnioskach dwa tematy niepokojące mieszkańców. Pierwsza sprawa, to konieczność płacenia za korzystanie ze świetlic wiejskich. Wprowadzono regulamin korzystania ze świetlic i umieszczono tam zapis o odpłatności w wysokości 100 zł za korzystanie ze świetlicy. Jeden z sołtysów zgłaszał, że nie wszystkim się to podoba, poprosił o spotkanie, by wójt oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury sami wyjaśnili mieszkańcom ten temat.

Kolejny temat zgłoszony w punkcie wolne wnioski, to przydomowe oczyszczalnie, na które mieszkańcy mieli otrzymać wsparcie finansowe. Gmina Siemiatycze posiadała środki na dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, które budowaliby mieszkańcy przy swoich posesjach. W ubiegłym roku przygotowano informatory, jakie mogą to być świetlice i zbierano deklaracje mieszkańców. Zainteresowanie było dość duże. Wpłynęło w granicach 200 – 300 deklaracji i spawa ucichła.

Jak wyjaśniał wójt - realizację zadania wstrzymano ze względu na zmiany w prawie, które teraz jest bardziej restrykcyjne w przypadku budowy przydomowych oczyszczalni i wymagane jest np. dla każdego punktu przeprowadzenie badań geologicznych. Gmina na razie zrezygnowała z pomysłu a prawdopodobnie zrezygnuje z niego zupełnie. Obecnie bierze się pod uwagę budowę połączeń kanalizacyjnych i podłączanie do oczyszczalni miejskiej w Siemiatyczach.

Podczas sesji wójt Edward Krasowski poinformował, że prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim umorzyła prowadzone przeciwko niemu postępowanie w sprawie niegospodarności, śledztwo prowadzono prawie rok, przesłuchano kilkudziesięciu świadków, nie dopatrzono się nieprawidłowości. Były to 4 zarzuty - żadnego nie potwierdzono, co, jak podkreślał wójt, jest ważne dla wizerunku gminy.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
kotek Czw. 01.06.2023 03:33:40

dokladna powierzchnia tej dzialki to 2,666 a nie jak w tekscie, warto to podkreslic

Agnieszka (ABol) Czw. 01.06.2023 18:35:09

wielkość działki została podana dokładnie wg informacji dostępnej na BIP UG Siemiatycze