Łuków

Harcerskie „Globalne Podwórko”

Region Czw. 27.06.2024 08:18:33
27
cze 2024

„Globalne Podwórko” – pod tym hasłem w Żdżarach zorganizowany został zlot harcerzy z Hufca ZHP Łuków. Druhny i druhowie ze Stoczka Łukowskiego, Łukowa i Radzynia Podlaskiego odpoczywali na Ranczu „Pod Bocianami” i uczyli się o historii, przyrodzie i różnych kulturach.

Harcerski zlot odbywał się w dniach 21–24 czerwca. Jak czytamy w nadesłanej do nas relacji, w programie znalazły się zajęcia, które umiejętnie łączyły zagadnienia z zakresu edukacji globalnej z poznawaniem przyrody i dziejów ojczystych. Harcerze uczestniczyli w grze terenowej „Kulturowy ślimak”, przygotowali stroje z rozmaitych stron świata. Przy ognisku mówili o postawie tolerancji, otwarciu na różnorodność i współpracy. Udali się także na spacer ekologiczny ścieżką dydaktyczną „Rezerwat Jata”, gdzie podziwiali bogactwo fauny i flory łukowskich lasów, a także zdobywali wiedzę o losach powstańców styczniowych i partyzantów z okresu II wojny światowej. Ks. Stanisław Brzóska, ppłk Andrzej Wacław Rejmak „Ostoja”, por. Piotr Nowiński „Paweł”, por. Stefan Kosobudzki „Sęk” i ich dokonania nie powinny być już dla młodzieży tajemnicą. Podczas zlotu nie zabrakło także czasu na grę „Jagodowe pole”, która uczyła rozsądnego gospodarowania zasobami środowiska i zajęć na temat ekologii.

Zlot „Globalne Podwórko” w Żdżarach przygotowała komenda w składzie: phm. Sylwia Staniszewska – komendantka, hm. Michał Mojski – zastępca komendantki, pwd. David Manukyan – oboźny i kwatermistrz oraz pwd. Natalia Reczek i pwd. Iga Kowalska – wychowawczynie. Do prowadzenia zajęć włączyły się również: pwd. Anna Hołownia, hm. Magdalena Czerska-Sadło, Aleksandra Szuper, Lena Staniszewska, Lena Ostrowska. Przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki wsparciu Tomasza Reczka, Sławomira Rybki – sołtysa wsi Żdżary oraz Nadleśnictwa Łuków.

Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie.

Wyjazd został dofinansowany w ramach zadań publicznych, realizowanych we współpracy z samorządami Łukowa, Radzynia Podlaskiego, powiatu łukowskiego oraz z władzami samorządowymi województwa lubelskiego w programie „Plenery edukacyjne 2024”.zdjęcia i informacja: Hufiec ZHP Łuków
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.