Łuków

I Bitwa Kuchni Regionu Gminy Łuków za nami

Region Pon. 25.09.2023 10:48:36
25
wrz 2023

Siedem kół gospodyń wiejskich i jedno sołectwo wzięły udział w I Bitwie Kuchni Regionu Gminy Łuków. To niecodzienne starcie, w którym „amunicją” były ziemniaki, odbyła się w niedzielne popołudnie, 24 września w nowootwartym Centrum Etnograficzno – Wypoczynkowym w Kownatkach.

Gminny Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców gminy Łuków na I Bitwę Kuchni Regionu. Na to zaproszenie odpowiedziało siedem kół gospodyń wiejskich: z Kownatek, Gręzówki, Zarzecza Łukowskiego, Krynki, Wólki Świątkowej, Żdżar i Gołaszyna oraz sołectwo wsi Szczygły Górne. Zadaniem uczestników tej niecodziennej bitwy było przygotowanie dania z ziemniaka. I powstały bardzo pyszne potrawy.

Panie z Gręzówki przygotowały fusier ziemniaczany, panie z Zarzecza Łukowskiego pyzy z soczewicą i mięsem, panie ze Żdżar - babkę i kiszkę ziemniaczaną, panie z Krynki - siusiołki ziemniaczane w zupie dyniowej, panie z Gołaszyna - rozdupcone kartofle, a panie z Wólki Świątkowej i z sołectwa Szczygły Górne – pączki ziemniaczane. Gospodynie wydarzenia, czyli panie z Kownatek wystawiły do konkursu pierogi Kownackie, do których dodały lokalne ziele: podagrycznik. I ta właśnie potrawa zdobyła w bitwie pierwsze miejsce. Na drugim znalazło się danie pań z Gołaszyna, a na trzecim ze Szczygłów Górnych.

Gościem I Bitwy Kuchni Regionu był kucharz Maciej. On przygotował zupę ziemniaczaną, która wszystkim bardzo smakowała.

Bitwa była bardzo smaczna, a odbywała się w nowopowstałym Centrum Etnograficzno – Wypoczynkowym w Kownatkach.

Współorganizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania "Razem ku lepszej przyszłości", która tego dnia promowała wśród mieszkańców atrakcje turystyczne Szlaku Ziemi Łukowskiej.

zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury/podlasie24
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mieszkaniec Gminy Łuków Pon. 25.09.2023 15:50:32

Super impera.Gtatulacje dla GOKu w Łukowie.Czekamy na więcej

Mieszkaniec Wt. 26.09.2023 05:38:43

Super impreza. Brawo dla GOKu :)