II Łukowskie Spotkania Historyczne
Region
Pon. 13.11.2023 09:50:23
13
lis 2023
lis 2023
Jak wyglądał powojenny Łuków? Jak powstawały łukowski szpital i poczta? Jakie wnioski wysnuli biskupi krakowscy po wizytacji kościołów w Łukowie w XVI wieku? O tym można było dowiedzieć się podczas II Łukowskich Spotkań Historycznych. Wydarzenie to, któremu patronowało Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24, odbyło się w niedzielę 12 listopada.
Łukowskie Spotkania Historyczne to wydarzenie, które zainicjował w ubiegłym roku Sławomir Smolak, prezes Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Według pomysłodawcy ma być to cykl corocznych spotkań, które mają być swoistym przygotowaniem się do obchodów 800-lecia powstania Łukowa. Rocznica ta będzie miała miejsce w 2033 roku. Pierwsze Łukowskie Spotkania Historyczne odbyły się rok temu. II Łukowskie Spotkania Historyczne - w niedzielę 12 listopada. Zorganizowano je ponownie w gościnnych murach I LO im. T. Kościuszki. Na spotkanie przyszli miłośnicy historii w różnym wieku. Przyszli, aby posłuchać o miejscach i osobach, które tworzyły historię miasta.Podczas II Łukowskich Spotkań Historycznych można było poznać historię Stanisława Miłosza, łukowskiego malarza, który zajmował się malowaniem i odnawianiem świątyń oraz złoceniem i malowaniem obrazów z wizerunkami świętych. Tę historię opowiedziała żona jego wnuczka, Magdalena Miłosz. Wśród prelegentów był też ksiądz Henryk Drozd, pierwszy dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, autor niedziecinnego przewodnika po Ziemi Łukowskiej. W swoim wystąpieniu mówił o humorze i dowcipach w opisach historycznych. Natomiast Marcin Krasuski z AP Siedlce opowiedział o demograficznym obrazie rodziny z terenu ziemi łukowskiej w latach 1815 - 1867.
Podczas spotkania można też było poznać historię powstania łukowskiego szpitala i łukowskich aptek, którą przybliżył Maciej Fajzetel. Prowadzący spotkanie Sławomir Smolak opowiedział natomiast historię Poczty Polskiej w Łukowie, od momentu jej powstania do roku 1960, kiedy to wybudowano obecny budynek poczty. On również przytoczył niepublikowane nigdy dotąd archiwalne dokumenty przetłumaczone po raz pierwszy z łaciny, które są zapisem wizyt kanonicznych biskupów krakowskich w XVI wieku w dwóch łukowskich kościołach i kaplicy, których dziś już nie ma. I tak uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak wyglądał kościół pod wezwaniem Świętego Ducha i kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz kaplicę Świętego Leonarda. Niestety nie wybrzmiało podczas spotkania, gdzie były umiejscowione te kościoły. Dokumenty z wizytacji o tym nie mówią. I to, jak zaznaczył na spotkaniu Sławomir Smolak, może być zaczątkiem poszukiwań kolejnych dokumentów, z których być może dowiemy się gdzie znajdowały się te świątynie i kaplica.
Uczestnicy II Łukowskich Spotkań Historycznych mieli też okazję obejrzeć zdjęcia powojennego Łukowa. Można było zobaczyć „jak budował się Łuków” oraz budynki, których już dziś nie ma. Chociażby młyn, który stał w miejscu, gdzie dziś znajduje się pomnik Jana Pawła II. Wiele zaprezentowanych fotografii pochodziło z materiałów operacyjnych milicji. Były to zdjęcia z wypadków.
II Łukowskie Spotkania Historyczne zakończyły się deklaracją powołania Łukowskiego Komitetu Historycznego. Jak mówi nam Sławomir Smolak chodził o to, aby przy organizacji kolejnych spotkań, pracowała na tym już większa liczba osób. Komitet ma zająć się również publikacją materiałów i książek, w których zebrana zostanie historia Łukowa, i które będą służyć przyszłym pokoleniom.
Na relację z II Łukowskich Spotkań Historycznych zapraszamy na antenę KRP.
Zobacz Galerię
60 Zdjęć
0 komentarze