Patronat medialny

Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Julinie

Region Czw. 19.09.2024 13:08:55
19
wrz 2024

Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa "Julin" im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach w sobotę, 21 września obchodzić będzie 100-lecie istnienia.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 12:00 na dziedzińcu szkoły.

Program obchodów
- uroczysty przemarsz ze Sztandarem Szkoły do kaplicy
- Msza Święta
- przemarsz do szkoły
- uroczyste podniesienie flagi na maszt
- rozpoczęcie uroczystości
- odsłonięcie pomnika autorstwa prof. Stanisława Bracha
- odsłonięcie tablicy pamiątkowej
- występ grupy teatralnej "Youlineczka"
- podziękowania
- udział w projekcie "Iskry Niepodległej"
- festyn dla społeczności szkolnej




Julin i Łochów

Julin jest niewielką mazowiecką miejscowością, leżącą nad rzeką Liwiec, na terenie gminy Łochów, w powiecie węgrowskim.

Cechą charakterystyczną tego obszaru są wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze doliny Liwca i Bugu, niski wskaźnik zamieszkania i niewielkie zagospodarowanie. Dlatego też Julin i okoliczne miejscowości stały się miejscem wypoczynku zwłaszcza mieszkańców Warszawy- występują tu liczne skupiska domków letniskowych.
Nazwa „Julin" pojawiła się w roku 1920, kiedy to Helena Paderewska- żona pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego, zakupiła od Skarbu Państwa majątek w okolicy Łochowa, w celu założenia Szkoły Hodowli Drobiu i Gospodarstwa Domowego wraz z domem i internatem dla dziewcząt. Wcześniejsze dzieje majątku nie są znane, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat. Wiadomo jedynie, że pałacyk, w którym obecnie znajduje się Państwowy Dom Dziecka, został wybudowany w roku 1904. Według ustnego przekazu poprzedni właściciele popadli w poważne kłopoty finansowe, a ich jedyny syn ciężką pracą próbował ratować swoje dobra. Niestety zmarł, nie pozostawiając spadkobierców, a pałacyk wraz z gruntami przejęło państwo.

Miasto i gmina Łochów leżą w rozwidleniu rzeki Liwiec i rzeki Bug, w odległości 52 km na wschód od Warszawy. W Łochowie krzyżują się ważne drogi krajowe, z południa na północ przecina gminę szlak kolejowy z Warszawy do Białegostoku.


Historia szkoły

Powstanie Szkoły Podstawowej w Julinie wiąże się ściśle z osobą Heleny Paderewskiej, której bliska była kwestia oświaty i podnoszenia poziomu kulturalnego społeczeństwa polskiego, w tym społeczności lokalnej Julina.

W miesiącach letnich 1924 roku miekszańcy wsi Pogorzelec zwrócili się za pośrednictwem Laury Hrehorowiczowej, przełożonej Szkoły Hodowli Drobiu, do właścicielki majątku z gorącą prośbą o założenie szkoły powszechnej. Przebywająca podówczas w Julinie Helena Paderewska, z życzliwością i zrozumieniem przyjęła prośbę miejscowej ludności i obiecała pomoc. W jej imieniu pani Hrehorowiczowa przedłożyła sprawę Inspektorowi Szkolnemu w Wołominie panu Winogrodzkiemu, przedstawiając jednocześnie sytuację mieszkańców Kalisk i Pogorzelca oraz warunki ich bytowania.

Dnia 20 września 1924 roku na terenie majątku Paderewskich została oficjalnie otwarta Publiczna Szkoła Powszechna w Julinie. Helena Paderewska stała się jej podporą. Zatroszczyła się o szkolny sprzęt i wszelkie pomoce naukowe, zapewniła nauczycielom mieszkania i godne utrzymanie. Do końca swych dni czuwała nad oświatą w Julinie. Zgodnie z wolą pani Paderewskiej miał zostać wybudowany nowy budynek na potrzeby szkoły powszechnej.

Druga wojna światowa i inne niesprzyjające okoliczności długo nie pozwalały na realizację planów fundatorki szkoły. Trzykrotnie zmieniano siedzibę placówki. Dopiero we wrześniu 1969 roku życzenie Heleny Paderewskiej spełniło się- na ziemi, którą przekazała w testamencie, stanął jednopiętrowy szkolny budynek dla dzieci z okolicznych wsi.

Pamięć o założycielce szkoły- Helenie Paderewskiej- przez długie lata pielęgnowana była raczej w domach Julina, Kalisk i Pogorzelca niż w szkole. Niektórzy starsi mieszkańcy z tych terenów pracowali w gospodarstwie Szkoły Hodowli Drobiu i dzielili się wspomnieniami z młodszymi pokoleniami.

Dopiero w roku 1990 w szkole w Julinie zrodził się pomysł obrania za patronów Helenę i Ignacego Jana Paderewskich.
W świetle powyższych informacji niezaprzeczalny staje się fakt ogromnych zasług Heleny Paderewskiej dla społeczności Julina. Gdyby nie jej chęć niesienia pomocy i wsparcie- zarówno duchowe, jak i materialne- prawdopodobnie nie istniałaby dzisiaj Julin.

Powstanie na tym terenie Szkoły Hodowli Drobiu i Gospodarstwa Domowego zapewniło kilkudziesięciu osobom z okolicznych wsi pracę, co pozwoliło na polepszenie sytuacji materialnej wielu rodzin. Działająca od 1924 roku Powszechna Szkoła Podstawowa umożliwiła tutejszym dzieciom naukę bez konieczności pokonywania kilkukilometrowej nieraz odległości do szkoły w Łochowie. W tamtych czasach taka odległość była często przyczyną zaniechania nauki, zwłaszcza w okresie zimy.

Obecnie szkoła podstawowa jest ośrodkiem kulturalnym okolicznych wsi- organizowane są tutaj zabawy sylwestrowe i karnawałowe dla dorosłych, uroczyście obchodzone są Dzień Matki, Dni Babci i Dziadka oraz Dzień Chleba - impreza specjalnie dla julińskich seniorów.


0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook