Łuków

Krew darem życia

Region Wt. 11.04.2023 07:04:09
11
kwi 2023

„Krew darem życia” - to tytuł konferencji, która odbędzie się 21 kwietnia w Łukowie. Organizuje ją Klub Honorowych Dawców Krwi „Ostoja”. Wydarzeniu patronują Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.

Łukowski Klub Honorowych Dawców Krwi „Ostoja” organizuje konferencję edukacyjną na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa połączoną z jubileuszem 5-lecia działalności Klubu. Konferencja pod hasłem „Krew darem życia” odbędzie się w piątek 21 kwietnia w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, ale grupą docelową jest młodzież szkół średnich. I to właśnie dla nich przewidziane są prelekcje, które poprowadzą przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, które jest partnerem wydarzenia.

Podczas konferencji prelekcję na temat „Honorowy dawca krwi/(potencjalny) dawca szpiku - fakty i mity” wygłoszą Paweł Filip kierownik Działu Promocji i Marketingu oraz Piotr Zielonka kierownik Pracowni Krwinek Płytkowych i Białych. Natomiast lek. med. Małgorzata Orzeł, dyrektor RCKiK w Lublinie, będzie mówić na temat „Droga krwi po donacji, czyli co dzieje się z Twoją krwią po oddaniu”.

W trakcie konferencji odbędzie się również podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Oddaj krew – ratuj życie”, który zorganizował klub „Ostoja”, i któremu patronowali Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Zdrowia. Na konkurs wpłynęło ponad pół tysiąca prac.

Piątkowa konferencja, której patronują m.in. Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24, będzie też okazją do uczczenia 5-lecia działania Klubu HDK „Ostoja”.

Łukowski Klub HDK „Ostoja” przez pięć lat swojej działalności zorganizował 42 akcje poboru krwi. Były to akcje stacjonarne oraz terenowe z wykorzystaniem ambulansu. Zarejestrowanych zostało ponad 1400 dawców, w tym ponad 300 osób pierwszy raz oddawały krew. Podczas akcji klub organizuje też wydarzenia towarzyszące, mające na celu uatrakcyjnienie i popularyzację idei honorowego dawstwa krwi oraz promocję zdrowia i zdrowego stylu życia. Przykładem jest sztandarowa akcja przy okazji Dni Łukowa pod nazwą „W zdrowym ciele – zdrowa krew”. Mieszkańcy mogą wówczas bezpłatnie wykonać podstawowe badania oraz zasięgnąć opinii lekarzy specjalistów, m.in. w dziedzinie transplantologii.

Dla Klubu ważna jest misja edukacyjna i kształtowanie prawidłowych postaw już u młodzieży szkolnej. Na swoim koncie klub ma m.in. realizację dwóch dużych projektów ogólnopolskich: Ogólnopolski Konkurs Plastyczny – „Oddaj krew – ratuj życie” oraz Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Misja: Informujesz = Ratujesz”.

Członkowie Klubu HDK „Ostoja” aktywnie angażują się w liczne akcje charytatywne. Wspierane są okoliczne domy dziecka oraz schroniska dla zwierząt. Klub włącza się w wiele akcji, zbiórek i pomocy dla chorych dzieci oraz dorosłych, którzy zmagają się z kosztownymi operacjami i leczeniem. Od początku działalności członkowie Klubu wspierają także akcje: „Polacy-Rodakom”, „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „Szlachetna paczka” czy „Świąteczny Prezent”.

Klub HDK „Ostoja” w Łukowie wspiera także idee oraz aktywnie bierze w promocji oddawania szpiku kostnego. U dwóch członków klubu pobrano krwiotwórcze komórki macierzyste. Dzięki temu dwóch biorców otrzymało drugą szansę na życie.

Klub prowadzi systematyczną działalność informacyjną, promocyjną i edukacyjną w mediach społecznościowych. Dzięki temu w najbardziej dostępny sposób można dotrzeć szczególnie do nowych dawców krwi.informacja: Klub HDK „Ostoja” Łuków

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.