Łuków

„Laboratorium Majsterkowicza” w łukowskim BCU

Region Pt. 21.06.2024 11:58:14
21
cze 2024

W Branżowym Centrum Umiejętności w Łukowie, które działa przy Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza, odbyły się warsztaty branżowe dla uczniów szkół podstawowych. W zajęciach pod hasłem „Laboratorium Majsterkowicza” wzięli udział uczniowie z Łukowa, Radoryża Kościelnego i Białej Podlaskiej.

W informacji nadesłanej do naszej redakcji, czytamy:

W Branżowym Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie 18 czerwca odbyły się warsztaty branżowe dla uczniów szkół podstawowych - „Laboratorium Majsterkowicza”. Placówkę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie, Szkoły Podstawowej w Radoryżu Kościelnym oraz w Białej Podlaskiej. Celem projektu było umożliwienie uczniom zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz kształtowanie i rozwijanie ich umiejętności manualnych i technicznych.

Uczniowie podczas zajęć poznali zasady obróbki metali, ich właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne. Ćwiczyli różne metody obróbki: cięcie, gięcie, piłowanie, szlifowanie czy polerowanie. Mogli zdemontować sprzęt, który jest zepsuty i nie kwalifikuje się do naprawy, posortować jego oddzielne komponenty tak, aby mogły zostać zutylizowane poprawnie lub poddane recyklingowi. Do ich dyspozycji był park maszynowy składający się z kilkudziesięciu maszyn, elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych do obróbki metalu. Do dyspozycji uczniów były takie urządzenia, jak: pilarka taśmowa do metalu, imadła ślusarskie, tokarka, szlifierka, gilotyna, giętarka do rur, zaginarka do blach, nożyce do blachy, pilniki, piły do cięcia metali, przecinaki, gwintowniki, młotki, punktaki.

Uczniowie odwiedzili również profesjonalny warsztat samochodowy w Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie. Tu pod okiem wykwalifikowanej kadry rozmontowali silnik samochodowy, poznali jego budowę oraz zasadę działania. Na zakończenie zaś mieli okazję porozmawiać z doradcą zawodowym.

W przyszłym roku szkolnym BCU planuje przeprowadzenie cyklu takich zajęć dla uczniów ze szkół podstawowych z klas VI - VIII.informacja i zdjęcia: BCU Łuków

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Zorientowany Pt. 21.06.2024 15:39:37

To co tu jest napisane to jest totalna ściema i artykuł pod publiczkę, żeby pokazać, że to nieszczęsne BCU, na które wydano kupę kasy jest komukolwiek potrzebne??? Dzieci z podstawówki to powinny mieć przedmiot ,,Praca Technika" u siebie w szkole i uczyć się budować budki dla ptaszków, przyszywać guziki, lub robić kanapki. Pisanie w artykule, że uczniowie podczas zajęć poznali zasady obróbki metali, ćwiczyli metody cięcia gięcia, szlifowania itp. Lub, że pod okiem kadry rozmontowali silnik samochodowy i poznali jego budowę?? Albo, że do dyspozycji uczniów była pilarka taśmowa, tokarka, szlifierka, nożyce do blach itp. Pytam jeszcze raz dla kogo taka ściema i propaganda sukcesu BCU. Przecież Wasi absolwenci i uczniowie technikum i zawodówek nie robili tego na warsztatach szkolnych?? A tu raptem przypadkowe dzieci z podstawówek ogarnęły tak rozległy temat. Widzę że ściema jest tematem przewodnim w tym BCU. Pozdrawiam i życzę powodzenia, w dalszej konfabulacji na temat sukcesów w Łukowskim BCU??