Siemiatycze

Lata mijają, a pamięć o budowniczych szkoły – nie przemija

Region Czw. 02.11.2023 09:21:30
02
lis 2023

O groby budowniczych Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Siemiatyczach i dawnych pracowników szkoły, dbają jej uczniowie i nauczyciele. Opieka ta trwa cały rok. Jednym z jej elementów jest porządkowanie grobów przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.

Od kilku lat dzieło to koordynuje ucząca języka angielskiego Jolanta Kalinowska, jak powiedziała Radiu Podlasie: - To groby byłych nauczycieli, pracowników szkoły, niektórzy byli członkami pierwszej rady pedagogicznej. Wśród nich jest grób Ignacego Gilewskiego, budowniczego szkoły, osoby dla nas bardzo ważnej.

W tym roku nauczycielka zajmuje się grobami wraz z klasą IIB, której jest wychowawczynią. Jak mówi jedna z uczennic, Kornelia – porządki zaczyna się od zebrania grupy osób, które zechcą zaangażować się w prace, potem trzeba zgromadzić sprzęt i można brać się do dzieła. Z kolei Kacper, mówi wprost – trzeba dbać o te groby!

Od wielu lat społeczność szkolna porządkuje groby osób związanych z historią Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach, pamiętając o jego budowniczych i pracownikach, podkreślając przez to, jaką rolę odegrali w wychowaniu i rozwoju kolejnych pokoleń. Wizyta na cmentarzu jest dla młodzieży lekcją pamięci o ludziach, którzy zapisali się w historii regionu i społeczności lokalnej.

W ramach tej inicjatywy prowadzona jest zbiórka zniczy, które stawiane są na grobach. Uczniowie zanieśli na cmentarz także wiązanki, które przygotowała Alicja Smoktunowicz – nauczycielka historii.

Po raz kolejny szkolna inicjatywa była jednocześnie realizacją akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

Uczniom podczas prac na cmentarzu parafialnym towarzyszyła Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Marek Antoni Nowicki Śr. 03.04.2024 15:06:11

Jednym z waznych budowniczych szkoly przy ul. Koszarowej (dzis Kosciuszki) byl Józef Nowicki, burmistrz w latach 1923 - 1927. Bez niego i kilku innych osób, tej szkoly by nie bylo.