Łuków: 77. rocznica Bitwy pod Gręzówką
Region
Wt. 20.07.2021 08:13:45
20
lip 2021
lip 2021
20 lipca przypada 77. rocznica bitwy pod Gręzówką. Zacięta potyczka z Niemcami, którą stoczyli żołnierze kapitana Ostoi, zakończyła się śmiercią 25 partyzantów. O tamtych wydarzeniach przypominają, jak co roku, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków oraz proboszcz ksiądz Leszek Przybyłowicz zapraszają na Mszę Świętą w intencji żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie pod Gręzówką 20 lipca 1944 roku. Eucharystia sprawowana będzie w kościele Świętego Brata Alberta w Łukowie w niedzielę 25 lipca o godzinie 10.30.Jak informuje nas Koło ŚZŻAK Łuków, po zakończeniu Eucharystii uczestnicy obchodów 77. rocznicę bitwy pod Gręzówką udadzą się na cmentarz Świętego Rocha, gdzie przy grobie poległych pod Gręzówką zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty. Kolejnym punktem programu będzie spotkanie przy pomniku w lesie Kryńszczak, znajdującym się przy szosie Łuków – Siedlce, nieopodal miejsca bitwy.
Bitwa pod Gręzówką
Na trzy dni przed wyparciem niemieckich wojsk z Łukowa, doszło do tragicznej w skutkach bitwy pod Gręzówką. 20 lipca 1944 roku na szosie Łuków - Siedlce w lesie Kryńszczak, podczas wykonywania zadań bojowych w ramach akcji „Burza”, wydzielony Oddział I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty, głównie z Kedywu kpt. Wacława Rejmaka „Ostoi”, w sile 64 żołnierzy dowodzonych przez por. Feliksa Barę ps. „Zbigniew”, stoczył zaciętą bitwę z hitlerowskim najeźdźcą. W nierównej walce poległo 25 żołnierzy Armii Krajowej. Rannych Niemcy dobijali. Do Łukowa zabrali ranną sanitariuszkę „Wisię” i dwóch rannych żołnierzy z Jaty. Cała trójka zginęła.
W bitwie poległo wielu młodych żołnierzy z Łukowa i okolic oraz kilku z Warszawy, w tym byłych harcerzy i gimnazjalistów łukowskich oraz studentów warszawskich. Najmłodsi mieli 21 lat, a najstarsi 24. Mogiły ich znajdują się na cmentarzach w Łukowie, Trzebieszowie, Radoryżu Kościelnym i Staninie.
Polegli na polu chwały:
ppor. Tadeusz Dębowski „Wiktor”, lat 24,
kpr. z cenz. Jadwiga Szulc- Holnicka „Wisia”, lat 22,
kpr. z cenz. Antoni Chudek „Bogdan”, lat 22,
kpr. Antoni Duryś „Mały”, lat 22,
kpr. z cenz. Kazimierz Dziamara „Skrót”, lat 23,
kpr. Marian Górka „Cwaniak”, lat 23,
st. strz. Mieczysław Izdebski, lat 21,
kpr. Franciszek Jaskólski „Pociej”, lat 23,
kpr. Lucjan Kania”Wiarus”, lat 23,
kpr. Tadeusz Kania „Hubert”, lat 24,
st. strz. Jerzy Karwowski „Lis”, lat 21,
kpr. pchor. Jerzy Kizeweter „Grabulka”, lat 22,
kpr. pchor. Wojciech Kuć „Lord”, lat 22,
plut. pchor. Andrzej Kuszell „Żbik II”, lat 23,
kpr. pchor. Stanisław Madej „Seter”, lat 22,
st. strz. Władysław Matyjasek „Las”, lat 22,
plut. Piotr Mitura „Jeż”, lat 24,
kpr. pchor. Marian Niedbalski „Kmicic”, lat 22,
st. strz. Jan Rybak „Twardy”, lat 22,
plut. pchor. Mieczysław Siezieniewski „Grom”, lat 22,
kpr. pchor. Eugeniusz Skupe „Hrabia”, lat 22,
kpr. pchor. Jan Sułkowski „Przybysz”, lat 22,
kpr. Ryszard Tomasik „Żbik I”, lat 23,
kpr. pchor. Henryk Tubelewicz „Socha”, lat 22,
kpr. NN „Tolek”, lat 22.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
zdjęcia: ŚZŻAK Koło Łuków
0 komentarze