Łuków

Łuków na wyciągnięcie ręki – działam, więc poznaję

Region Czw. 03.11.2022 11:09:09
03
lis 2022

„Łuków na wyciągnięcie ręki – działam, więc poznaję” to tytuł projektu, w którym brali udział uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie. Jego główną ideą jest poznawanie przez dzieci ich Małej Ojczyzny.

Uczniowie z klas trzecich, z łukowskiej „Czwórki” biorą udział w całorocznym projekcie poświęconym ich Małej Ojczyźnie czyli mieście i okolicy. Ma on za zadanie zainteresować dzieci tym, co jest bliskie, prawie na wyciągnięcie ręki czyli miejscami ważnymi dla przeszłości i przyszłości regionu. Ma nauczyć współpracy w grupie i odpowiedzialnego wywiązywania się ze swoich zadań oraz rozwiązywania problemów w sposób twórczy. Dzieci zamienią się w małych podróżników i badaczy, detektywów, bacznych obserwatorów i uważnych słuchaczy. Zajęcia mają polegać na cyklicznej pracy projektowej w grupach – czytamy w nadesłanej do nas relacji.

W ramach projektu, we wrześniu i w październiku klasy trzecie dokładniej zajęły się szukaniem Łukowa na mapie, tworzeniem swojej mapy miasta, poznawaniem jego historii czyli legendy o ich grodzie, zabytków i ciekawych miejsc oraz różnych ciekawostek. Dzieci oglądały książki i albumy, foldery i czasopisma o Łukowie oraz tworzyły gazetki z ilustracjami przedstawiającymi zabytki i ważne miejsca. Zwieńczeniem tej pracy było wykonanie lapbooków i plakatów o Łukowie, które zdobią teraz sale lekcyjne i korytarze.
W dniu urodzin patrona szkoły doktora Bronisława Chącińskiego, który obchodziłby w bieżącym roku 100. rocznicę urodzin, uczniowie poznali jego życiorys i ważne sytuacje z życia, dzięki którym został on wybrany na patrona szkoły i osiedla. Wykonywali portret patrona na szkolny konkurs plastyczny, a także rozwiązywali quiz o Honorowym Obywatelu Łukowa.

Dzieci wraz z wychowawczyniami odbyły też jesienne spacery do ważnych miejsc, wartych odwiedzenia np.: na cmentarz parafialny, by posprzątać groby harcerzy, lotników i żołnierzy poległych za wolność Łukowa i uczcić ich pamięć minutą ciszy. Odwiedzili grób patrona i jego żony oraz zapalili znicze. A w klasach przygotowują teczkę z materiałami dotyczącymi miejsc pamięci narodowej znajdujących się w najbliższej okolicy. Nie zapomnieli też o parku i okolicznych terenach zielonych, gdzie zbierali dary jesieni i podziwiali jesienną przyrodę.

W kolejnych miesiącach uczniowie będą poznawać ludzi tworzących historię miasta lub wykonujących ciekawe zawody, a także siedem cudów okolicznej przyrody, miejscowe atrakcje, patronów naszych ulic i Łuków na talerzu. Muszą być czujni i mieć oczy szeroko otwarte, by dowiedzieć się jak najwięcej o Łukowie, ponieważ podsumowanie projektu dopiero w czerwcu.

Wspólnie z uczniami nad projektem pracują panie z klas trzecich: Ewa Ścioch, Jadwiga Kondratowicz, Jolanta Smyk i Aneta Borkowska.



informacja i zdjęcia: SP 4 Łuków

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.