Łuków: pamiętają o bohaterach
Region
Pt. 21.01.2022 17:21:36
21
sty 2022
sty 2022
W Łukowie, przy Pomniku Powstańców na Placu Narutowicza oraz na mogile powstańców na cmentarzu Świętego Rocha złożono kwiaty i zapalono znicze. Tak symbolicznie uczczono 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Powstanie Styczniowe było największe polskim powstaniem narodowym. Było skierowane przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Zostało ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury. Przypominamy, że wielu młodych łukowian zaciągnęło się do oddziałów powstańczych, które na początku toczyły z zaborcą rosyjskim duże bitwy, rzucając do walk setki, a nawet tysiące ludzi.Jednym z dowódców Powstania Styczniowego był ksiądz Stanisław Brzóska, którego pamięć jest szczególnie czczona w Łukowie. Jemu, i jego adiutantowi Franciszkowi Wilczyńskiemu poświęcona jest m.in. tablica znajdująca się na Pomniku Powstańców Łukowian oraz „Mówiące Kamienie” w parku miejskim.
Obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Łukowie miały symboliczny charakter. Najpierw złożono kwiaty przy Pomniku Powstańców, a następnie na cemenciarzu parafialnym , gdzie znajduje się mogiła powstańców. Uroczystości zorganizowały miasto Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury i Hufiec ZHP Łuków.
0 komentarze