Łuków

Łuków: Rocznica brawurowej akcji Żołnierzy WiN

Region Pon. 24.01.2022 12:49:45
24
sty 2022

24 stycznia przypada 76. rocznica spektakularnej akcji żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN) Obwodu Łuków i Radzyń Podlaski. Przeprowadzili oni operację rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie. W wyniku akcji uwolniono 27 więźniów oraz zarekwirowano dokumentację UB. W niedzielę, 23 stycznia w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Łukowie została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zamordowanych i poległych w walkach z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i sowieckiego NKWD.

Eucharystii przewodniczył dr hab. Andrzej Kiciński prof. KUL. W rocznicowych obchodach udział wzięły poczty sztandarowe: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków oraz Koło Trzebieszów.

Po zakończeniu Eucharystii przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych i Ofiary reżimu komunistycznego, kwiaty złożyli: wójt gminy Trzebieszów oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


Opis operacji rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie

Po kolejnych aresztowaniach przeprowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa (UB) na początku stycznia 1946 r., komendant Obwodu Łuków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN) kpt. Stefan Lemieszek zarządził przygotowania do opanowania więzienia w Łukowie. Na naradzie 21 stycznia 1946r. do przeprowadzenia akcji wytypowano 137 żołnierzy Obwodu Łuków i Radzyń Podlaski oraz wyznaczono datę akcji na 24 stycznia. Tego dnia trasy wylotowe z miasta zostały zajęte i odcięto łączność telefoniczną z Łukowem. Julian Woch ps. ,,Biały’’ z grupą 28 podkomendnych uzbrojonych w 2 rkm i 26 automatów rozpoczął uderzenie na budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we wczesnych godzinach porannych. W wyniku akcji uwolniono 27 więźniów oraz zarekwirowano dokumentację UB. Oddział ,,Białego’’ nie poniósł strat. (na podstawie Jarosław Kopiński ,,Konspiracja akowska i poakowska na terenie Inspektoratu Rejonowego Radzyń Podlaski w latach 1944 – 1956").




Fot. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków

Inf. pras.

Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.