Łuków

Najmłodsi uczniowie łukowskiej „Czwórki” obchodzili Dzień Tolerancji

Region Wt. 21.11.2023 10:25:49
21
lis 2023

Czym jest tolerancja? Co to znaczy być tolerancyjnym? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie najmłodszych klas z łukowskiej „Czwórki”, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

W relacji z obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 4 w Łukowie 16 listopada, czytamy:

Dzieci z zaciekawieniem słuchały o tym, że tolerancja polega na akceptowaniu inności drugiej osoby. Dowiedziały się, że jest to poszanowanie odmienności innych, ich wyglądu, sposobu mówienia, poglądów, upodobań, wyznań, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Dzieci same doszły do wniosku, że tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Osoby, które doznają przejawów braku tolerancji przeżywają przykre emocje, co sprawia, że czują się zagrożone i zachwiane jest ich poczucie bezpieczeństwa.

Tego dnia dzieci oglądały filmy edukacyjne i słuchały bajek profilaktycznych o tolerancji. Poznały ważne hasła i przysłowia zachęcające do poszanowania innych ludzi np.: „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”, „Szanuj bliźniego swego, jak siebie samego”, „Postaw się w czyjejś sytuacji, zanim go osądzisz”, „Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany”. Wycinały i kolorowały puzzle, wykonywały karty pracy. Zapoznały się z gazetką tematyczną o tolerancji przygotowaną przez koordynatorów. Wykonywały prace plastyczne na konkurs szkolny „Tolerancja i szacunek to dobry kierunek”. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej nie zapomnieli też o zabawach ruchowych i integrujących grupy, ponieważ z dziećmi należy rozmawiać o tolerancji w sposób prosty, zabawowy i oczywiście zrozumiałym językiem.

Wszystkie działania podejmowane tego dnia miały uświadomić dzieciom, co czują inni ludzie, których wyśmiewamy, nie rozumiemy i nie akceptujemy. Miały pozwolić zrozumieć, że „inny” nie znaczy gorszy. Mamy nadzieję, że był to bardzo ciekawy i pouczający dzień.

Koordynatorzy: Ewa Ścioch, Monika Wolanin-Drozd oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnejinformacja i zdjęcia: SP 4 Łuków


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.