Łuków

Nowe przystanki kolejowe na linii Łuków - Lublin

Region Pt. 28.06.2024 07:06:57
28
cze 2024

W piątek 28 czerwca dokładnie o godzinie 5.30 pociąg relacji Łuków – Lublin po raz pierwszy zatrzymał się na stacji Aleksandrów w gminie Łuków. Na peronie czekali mieszkańcy oraz samorządowcy. Przystanek ten powstał w ramach Programu Przystankowego realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe oraz zabiegom przedstawicieli powiatu łukowskiego w samorządzie wojewódzkim.

Między Łukowem a Lublinem od 28 czerwca pociągi będą zatrzymywać się na trzech nowych przystankach: w Ustrzeszy, Jaskach oraz w Aleksandrowie. Jak informuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wszystkie przystanki wyposażone są w nowe wiaty, gabloty i tablice informacyjne oraz są dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących są ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronów. Przy przystankach zamontowane zostały stojaki rowerowe, a przy przystankach Bezwola, Milanów oraz Aleksandrów wybudowano również parkingi.

Rankiem 28 czerwca na nowo powstałym przystanku w Aleksandrowie zebrała się grupa osób. Byli to mieszkańcy tej i okolicznych miejscowości oraz radny gminy Łuków Zbigniew Strzyżewski, prywatnie kolejarz oraz radny powiatowy Krzysztof Głuchowski, mieszkaniec Aleksandrowa i radny wojewódzki Ryszard Szczygieł. Wszyscy podkreślali, że to dla tej miejscowości historyczny dzień. Jak mówił nam Krzysztof Głuchowski, już jego dziadek był w grupie osób, które zabiegały o to, aby w ich miejscowości zatrzymywał się pociąg.

Teraz tak będzie. Pociąg relacji Łuków – Lublin będzie zatrzymywał się na stacji Aleksandrów o godzinie 5.30 i odjeżdżał o 5.31. Po południu będzie można natomiast skorzystać z połączenia Lublin – Łuków. Na stacji w Aleksandrowie pociąg zatrzyma się o godzinie 18.33.

Nowe przystanki, w tym ten w Aleksandrowie powstały w ramach Programu Przystankowego, który w województwie lubelskim obejmuje 20 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowych i zmodernizowanych przystanków: Leopoldów, Sarnów i Grabów Szlachecki między Łukowem a Dęblinem (lk26), Chotyłów na trasie Łuków - Terespol (lk2), Wólka Niedzieliska, Niedzieliska Kolonia, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt i Żurawnica między Rejowcem a Zamościem (lk69), Kraśnik między Lublinem a Stalową Wolą (lk68), Bystrzyca koło Lublina, Łagiewniki, Aleksandrowie, Bezwoli, Jaskach, Milanowie, Ustrzeszy między Lublinem a Łukowem (lk30), Zamość Starówka i Zamość Wschód (lk72). Prace budowlane i remontowe prowadzone są teraz na przystanku Chełm Miasto (lk7). Wartość Programu Przystankowego w województwie lubelskim to ponad 58 mln zł.

Poranne powitanie pociągu zorganizował radny gminy Łuków Zbigniew Strzyżewski. Wsparły go sołtys Aleksandrowa Monika Filipczak oraz Karolina Kurowska z Rady Sołeckiej.
zdjęcia i informacja: plk-sa.pl/podlasie24


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

5 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Chodniki Pt. 28.06.2024 05:36:53

Co do chodników i dróg to w tym rejonie bardzo to kuleje, poprawcie chociaż drogi w okolicy bo to jakaś masakra w tych bocznych drogach, albo pisakowa droga albo asfalt jak sito podziurawiony a radny gminny z tej miejscowości jest i bardzo wstyd nam, że nie jest w stanie tego załatwić, na tak krótkim odcinku niecałego kilometra! ale w sumie już po wyborach to i po co się starać!?

krzysztof Sob. 29.06.2024 07:25:09

Panie radny wojewódzki strzel sobie pan fotę na drodze wojewódzkiej 807.Sukces ma wielu ojców,a porażka jest sama.

Miejscowy Pt. 28.06.2024 05:32:50

Ale chodnika to już nie dociągnęli do stacji aby było bezpieczniej! Kończy się kilkaset metrów przez przystankiem!

Janek Pt. 28.06.2024 04:53:10

Gratulacje dla mieszkańców Aleksandrowa i okolic że mają nowy przystanek na trasie Łuków - Lublin. Podziękowania dla wszystkich ludzi dobrej woli że ocalili ten szlak kolejowy. Już zarastał trawą ale go odratowano. Szkoda że zabrakło takich działań w przypadku trasy Sokołów -Małkinia, tory rozebrano a pas kolejowy rozprzedano.

kierowca Pt. 28.06.2024 06:00:59

Panie Rysiu zapraszam z całą grupą na drogę wojewódzką w kierunku Zelechowa.Tam jest się czym pochwalić.Jest pan radnym wojewódzkim kilka lat i co pan zrobił w tym temacie.