Łuków

Obchody 79. rocznicy powstania Armii Krajowej w Łukowie

Region Wt. 16.02.2021 09:34:57
16
lut 2021

W tym roku obchodziliśmy 79. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W niedzielę 14 lutego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbyła się Msza Święta w intencji żołnierzy AK.

Jak co roku o rocznicy powstania Armii Krajowej pamiętali członkowie Koła Łuków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To z ich inicjatywy, i przy wsparciu księdza proboszcza Andrzeja Kieliszka, odbyła się Msza Święta w intencji poległych, pomordowanych, zmarłych oraz żyjących oficerów i żołnierzy Armii Krajowej walczących o wolność Ojczyzny. W relacji z uroczystości, nadesłanej do nas przez Koło Łuków ŚZŻAK, czytamy:

Udział w Mszy Świętej wzięły poczty sztandarowe: z repliką sztandaru bojowego I Batalionu 35 Pułku Piechoty AK z Jaty, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Łuków oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Trzebieszów, a także licznie zgromadzeni parafianie oraz członkowie ŚZŻAK z rodzinami. Eucharystię koncelebrowali ks. kan. Andrzej Kieliszek, ks. kan Henryk Drozdek i ks. Marek Wasilewski.

W homilii ks. Andrzej powitał poczty sztandarowe oraz przytoczył rys historyczny powstania Armii Krajowej, której korzenie sięgają utworzonej we wrześniu 1939 r. organizacji konspiracyjnej Służba Zwycięstwu Polski, przekształconej w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942r. w Armię Krajową. Miała ona charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Przyrównał biblijne opisy trądu z liturgii do wydarzeń II Wojny Światowej, kiedy to Polacy traktowani byli właśnie jak „trędowaci”, jak podludzie podlegający planowej eksterminacji.

Mówiąc o bohaterach tamtych dni, którzy oddali swe życie za Ojczyznę podkreślił rolę kobiet – sanitariuszek w czasie wojny. Przywołał sylwetki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz naszej lokalnej bohaterki Jadwigi Szulc – Holnickiej „Wisi”, która zginęła po bitwie pod Gręzówką. Obie były bardzo młode i u progu dorosłego życia nie zawahały się walczyć za Polskę. Na koniec kapłan zaznaczył jak ważna jest pamięć o minionych czasach, dbanie o historyczny przekaz i etos Armii Krajowej oraz ciągła walka o naszą Ojczyznę.

Historię sprzed 79 lat przypomina nam również Ryszard Grafik, prezes łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. POSŁUCHAJ





zdjęcia: Paweł Przeździak
AKup [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.