Łuków

Ostatnia sesja Rady Powiatu Łukowskiego VI kadencji

Region Pt. 19.04.2024 16:44:13
19
kwi 2024

136 godzin obrad, podczas których podjęto 451 uchwał. 737 głosowań. Najdłuższe obrady trwały 9 godzin, najkrótsze – 7 minut. To statystyki przygotowane przez Biuro Rady Powiatu Łukowskiego. Mieliśmy je okazję poznać podczas ostatniej sesji powiatowej, która odbyła się w piątek, 19 kwietnia.

30 kwietnia kończy się obecna kadencja rad gmin, miast, powiatów i sejmików. Za nami wybory samorządowe, które dały już odpowiedź na to, kto będzie rządził w samorządach przez kolejne pięć lat. Wprawdzie przed nami jeszcze druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale nowe organy władzy uchwałodawczej, czyli rady gmin, miast, powiatów i sejmików już są. Nowa kadencja rozpocznie się w maju. Zanim to nastąpi odbywają się ostatnie posiedzenia radnych trwającej jeszcze, najdłuższej w historii samorządów, kadencji. W piątek, 19 kwietnia takie ostatnie posiedzenie odbyli radni Rady Powiatu Łukowskiego.

Obrady Rady Powiatu Łukowskiego VI kadencji rozpoczęły się od przyjęcia jeszcze kilku ostatnich uchwał, w tym m.in. uchwały o przekazaniu gminie Adamów finansowego wsparcia na remont terenu pomiędzy Domem Kultury a Sanktuarium. Po szybkich głosowaniach przewodniczący Rady Powiatu Karol Ciołek podsumował mijające ponad 5 i pół roku VI kadencji. Przytoczył m.in. dane zebrane przez pracowników Biura Rady Powiatu. Jak z nich wynika, radni powiatowi spotkali się w sumie 70 razy. Ta siedemdziesiąta sesja była ostatnia. Minione 69 sesji trwało w sumie 138 godzin. Najdłuższa sesja trwała 9 godzin i odbyła się w czerwcu 2019 roku. Najkrótsza – 7 minut i odbyła się w marcu 2023 roku. W tym czasie radni brali udział w 737 głosowaniach i podjęli w sumie 451 uchwał. Stu procentową frekwencję miał tylko jeden radny: Wojciech Czerniec. Jego przypadek jest o tyle ciekawy, że zrezygnował on na sam koniec z mandatu radnego powiatowego, bowiem 7 kwietnia został wybrany na wójta gminy Krzywda.

Podczas ostatnich obrad starosta Dariusz Szustek oraz wicestarosta Janusz Kozioł, tak jak i przewodniczący Karol Ciołek, dziękowali wszystkim za pracę na rzecz samorządu powiatowego. Podziękowania wygłosił też wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Wisiński. Zarówno on, jak i przewodniczący Karol Ciołek to radni, którzy swój mandat pełnią od 1998 roku. Radnym wszystkich dotychczasowych kadencji jest również Henryk Tymosz, którego jednak w przeciwieństwie do radnych Andrzeja Wisińskiego i Karola Ciołka, już w radzie nowej kadencji nie zobaczymy.

W nowej kadencji nie będzie także Władysława Karasia. On po 34 latach obecności w samorządzie, najpierw w roli radnego miejskiego, a następnie radnego powiatowego, nie uzyskał mandatu. Podczas dzisiejszych obrad on również podziękował za minione lata, a dopytywany przez nas już o zakończeniu sesji co teraz planuje mówił, że nadal będzie działał na rzecz samorządu.

VI kadencja Rady Powiatu Łukowskiego dobiega końca. Nowa, VII kadencja rozpocznie się w maju. Pierwsza sesja nowej Rady Powiatu Łukowskiego odbędzie się w poniedziałek, 6 maja.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Janusz Pon. 22.04.2024 19:03:00

Bardzo się cieszę z obecnego składu rady powiatu.

Zadowolony. Pon. 22.04.2024 04:16:46

Bardzo się cieszę, ze nie będzie ryby w Radzie Powiatu.